Nadpłytkowość: jakie są jej przyczyny?

Jaka może być przyczyna wysokiego PLT (826)? Chciałabym zaznaczyć, że pozostałe wyniki mam w normie. Nie przechodziłam żadnej infekcji w ostatnim czasie. Jedynie uskarżam się na silne bóle głowy oraz problemy ze wzrokiem (zamazany obraz). mk
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Norma płytek krwi u zdrowego dorosłego człowieka wynosi 150-450 tys./mm³ krwi, przy czym przekroczenie normy nie musi oznaczać stanu chorobowego.
Wzrost liczby płytek krwi może być spowodowany przez:
- mieszkanie na dużych wysokościach (w górach),
- wyczerpujące ćwiczenia fizyczne mogą powodować wzrost liczby płytek krwi,
- estrogeny,
- doustne leki antykoncepcyjne są lekami, które mogą spowodować zwiększenie liczby płytek krwi.
Ponadto z nadpłytkowością (trombocytozą) mamy do czynienia w przypadku:
- różnych przewlekłych stanów zapalnych,
- po wysiłku fizycznym,
- w niedoborze żelaza,
- po usunięciu śledziony,
- w ciąży,
- w przebiegu niektórych nowotworów - zdarza się też tzw. nadpłytkowość samoistna.
Utrzymujący się podwyższony poziom płytek krwi – niewyjaśniony opisanymi powyżej zjawiskami fizjologicznymi – wymaga konsultacji lekarskiej. Zwykle wymaga też skierowania do konsultacji hematologicznej.