Co może być przyczyną zbyt dużej liczby płytek krwi?

Witam, mam 20 lat, mam podwyższone płytki krwi, ostatnio PLT wynosiło 640, miałam wykonywane USG jamy brzusznej i wszystko było w początku, miałam również wykonywaną biopsje szpiku, tez wyszło wszystko dobrze, poziom ferrytyny w organizmie dobry. Co więc może być przyczyną zbyt dużej liczby płytek krwi ?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam!
W przypadku stwierdzenia podwyższonej liczby płytek krwi w pierwszej kolejności należy powtórzyć morfologię - koniecznie z rozmazem ręcznym (ta, żeby oceniający diagnosta mógł obejrzeć pod mikroskopem, czy rzeczywiście liczba płytek jest zwiększona - maszyna może czasem wziąć inne drobiny za płytki krwi i zawyżyć ich liczbę). Mam nadzieję, że to już w Pani przypadku wykonano. Prawidłowy wynik biopsji szpiku jest pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć rzadkie, ale poważne przyczyny hematologiczne nadpłytkowości. Najbardziej prawdopodobną przyczyną wydaje się być odczynowy wzrost poziomu płytek. Oznacza to, że w przypadku reakcji obronnej na różne szkodliwe bodźce dochodzi do zwiększenia poziomu płytek krwi. Dzieję się tak w przypadku zakażeń, stanów zapalnych, nowotworów, uszkodzenia tkanek, krwawień, rozpadu krwinek, stosowania niektórych leków (np. sterydów). Celem oceny, czy w Pani przypadku mamy do czynienia z odczynową nadpłytkowością, powinno się oznaczyć poziom CRP. W przypadku podwyższonego poziomu należy poszukiwać źródła reakcji zapalnej - powinna Pani być dokładnie zbadana przez stomatologa, ginekologa, laryngologa pod kątem obecności ognisk zapalnych. W przypadku prawidłowego poziomu CRP można rozważyć wykonanie badań genetycznych. Całym procesem diagnostycznym powinien kierować specjalista hematolog. Proszę pamiętać, że najczęstsze przyczyny nadpłytkowości są jednocześnie najbardziej niegroźne. Często obserwuje się taki stan przejściowo i nie wymaga on leczenia. Lepiej jednak wyjaśnić tą kwestię "na spokojnie".

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty