Dlaczego mam podwyższone płytki krwi?

Witam, od ok. pół roku mam podwyższone płytki krwi, wyniki z kolejnych badań w odstępach ok. 1-2 m-cy: 513, 527, 505, aktualnie 1 095 (gdzie norma laboratoryjna: 400-440). Pozostałe badania w normie bądź niewielkie odchylenia w granicach normy. Od pół roku leczę się na nadciśnienie (lek: Amlopin) i lekarz POZ zalecił Acard. W zasadzie brak innych objawów chorobowych. Co to może oznaczać (czekam na wizytę u hematologa, ale to jeszcze trochę potrwa).

Lek. Paweł Szadkowski

Taki wynik może wystąpić przy nadpłytkowości samoistnej (wtedy należy wykonać biopsję szpiku), nadpłytkowości odczynowej (w przebiegu guzów litych, np. trzustki, przy alkoholizmie, przy niedokrwistości, po usunięciu śledziony, u stałych dawców krwi, w przebiegu chorób zapalnych organizmu), nadpłytkowości rzekomej (np. przy krioglobulinemii).
Na podstawie samego wyniku nie jest się w stanie określić, co jest jego przyczyną. Musi Pani poczekać na wizytę u hematologa, gdyż konieczne są dalsze badania i dokłada diagnostyka.