Jakie testy na boreliozę zrobić?

Dzień dobry.

Zrobiłem test ELISA. IgG wyszedł dodatni 7,26. Ugryzienie kleszcza było kilka lat temu, nie pamiętam, czy wystąpił rumień. Jaki test powinienem wykonać, jako potwierdzający, bo mój lekarz nie za bardzo wie?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Może Pan potwierdzić wynik testem Western Blot. Nie sądzę jednak, aby było to konieczne.

Niestety, nie napisał Pan z jakiego powodu było wykonane badanie przeciwciał. Jeśli ma Pan objawy sugerujące boreliozę, nie ma potrzeby powtarzania czy potwierdzania wyniku - konieczne jest wdrożenie leczenia.

Jednocześnie Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych nie zaleca leczenia dodatnich odczynów serologicznych, jeśli nie występują objawy kliniczne. Innymi słowy, jeśli nie ma Pan objawów, to nie wymaga Pan ani potwierdzenia wyniku ani leczenia.