Borelioza - czym jest, objawy skórne, objawy narządowe, badania, profilaktyka, leczenie

Borelioza ("choroba z Lyme") jest zwana chorobą odkleszczową, jednak tak naprawdę to nie sam kleszcz powoduje chorobę, ale bakteria, która znajduje się w jego wnętrzu. Boreliozą można się zarazić przez ugryzienie kleszcza, który jest nosicielem krętków Borrelia. Nie każde ugryzienie przez kleszcza wywoła boreliozę, ale zawsze lepiej jest zrobić profilaktyczne badania. Jeśli pojawi się rumień po ugryzieniu kleszcza – należy jak najszybciej rozpocząć antybiotykoterapię. Im później się ją rozpocznie, tym większe ryzyko, że leczenie będzie nieskuteczne.

spis treści

Zobacz film: "Borelioza. Fakty i mity"

1. Borelioza - czym jest?

Borelioza jest chorobą zakaźną, jednak zakażenie nie może się przenieść z człowieka na człowieka, jedynym przenosicielem choroby są kleszcze. Jest także schorzeniem wielonarządowym, które najczęściej atakuje skórę, stawy, układ nerwowy oraz serce.

Do zakażenia Borrelią dochodzi na skutek ugryzienia człowieka przez kleszcza. Jednak często człowiek nie zdaje sobie sprawy, że został ukąszony, a objawy pojawiają się znacznie później, co czasem może utrudniać rozpoznanie choroby. Warto po wizycie w lesie obejrzeć siebie i bliskich, pod kątem czy nie „złapaliśmy” kleszcza. Szybkie wyjęcie kleszcza może zapobiec wystąpieniu choroby.

Jeśli kleszcz ma styczność z organizmem człowieka 24–48 godzin, ryzyko wystąpienia choroby jest większe. Ponadto trzeba pamiętać, że nie wszystkie kleszcze noszą w sobie chorobę. W ocenie tego, czy zostaliśmy zakażeni, ma też znaczenie miejsce, w które ugryzł nas kleszcz, ryzyko zakażenia zwiększa się przy ugryzieniu delikatnej skóry, np. w zgięciach.

Także drażnienie kleszcza poprzez przypalanie, smarowanie tłuszczem lub alkoholem potęguje ryzyko choroby, gdyż w ten sposób zwiększamy ilość śliny i wymiocin kleszcza, który chcąc nie chcąc, wpuszcza je do naszej krwi, razem z chorobotwórczymi krętkami w zwiększonej ilości.

Borelioza chorobą dziedziczną i przenoszoną droga płciową? Niepokojące informacje
Borelioza chorobą dziedziczną i przenoszoną droga płciową? Niepokojące informacje [4 zdjęcia]

Najnowsze badania nad boreliozą zrealizowane w USA i Niemczech pokazują, że choroba ta kryje przed nami...

zobacz galerię

2. Borelioza - objawy skórne

Bakterie dostają się do naszego organizmu przez skórę, gdzie oznaką ich wniknięcia może być rumień, a następnie po kilku dniach lub tygodniach przedostają się do krwi lub limfy, dzięki czemu mogą przeniknąć właściwie do każdego narządu. Objawy boreliozy mogą wystąpić wcześnie, tuż po wniknięciu do organizmu, jednak nieleczona borelioza może spowodować wystąpienie objawów późnych, które powodują trwałe uszkodzenie zajętych narządów.

Borelioza objawia się przede wszystkim charakterystycznym rumieniem wędrującym o średnicy około 5 cm, który pojawia się po 1-3 tygodniach od ugryzienia. Borelioza w takiej postaci ujawnia się u 50% osób zakażonych. Objawom skórnym mogą towarzyszyć objawy pseudogrypowe. Zaczerwieniona skóra nie boli i jest ciepła. W środku skóra może pozostać normalna.

Początkowo ma wygląd pojedynczej plamki lub grudki, ale szybko rozszerza się na obwód, osiągając średnicę powyżej 5 cm. Takiej zmiany po prostu nie da się nie zauważyć. Typowo ma kształt pierścienia z przebarwieniem w części środkowej, ale może mieć także jednolicie czerwoną barwę. Zazwyczaj nie jest wypukła, aczkolwiek dobrze widać jej brzegi i odgraniczenie od zdrowej skóry.

Rumień po kleszczu nie swędzi ani nie boli. Czasami mogą się pojawić tzw. zmiany satelitarne – wokół zmiany „głównej” pojawiają się pojedyncze plamki, jednak nie są one już pierścieniowate, ale jednolicie czerwone. Rumień znika po miesiącu, ale może się także nie pojawić lub pojawić się niezauważony.

Rumień wędrujący przy boreliozie
Rumień wędrujący przy boreliozie

Rumień wędrujący to zmiana na skórze przy boreliozie.

zobacz galerię

Inną zmianą skórną, która może się pojawić w przebiegu boreliozy, jest chłoniak limfocytowy skóry, jednak pojawia się ona bardzo rzadko. Ma ona wygląd czerwono-niebieskiego guzka i zazwyczaj jest umiejscowiona na małżowinie usznej, na skórze brodawki sutkowej lub moszny.

Późne stadium boreliozy również może mieć swoją manifestację skórną. Przebiega ono zazwyczaj pod postacią przewlekłego zanikowego zapalenia skóry kończyn. Są to czerwonosinawe niesymetryczne zmiany na skórze ręki, a także stopach. Takie zmiany pojawiają się zazwyczaj dopiero kilka lat po kontakcie z kleszczem. Początkowo skóra w tej postaci choroby sprawia wrażenie obrzękniętej, jednak wraz z postępem choroby staje się ona coraz cieńsza – zanika, przypomina papier pergaminowy z fioletowymi przebarwieniami. Zanika także owłosienie na zajętej skórze ręki lub stopy. W zajętej chorobą kończynie mogą się pojawić bolesność okolicznych stawów, a także mrowienie.

Zaczerwienienie po ugryzieniu przez owada pojawiające się w ciągu kilku dni i o mniejszej niż 5 cm średnicy to z większym prawdopodobieństwem reakcja alergiczna na jad. Kolejne sygnały choroby, pojawiające się po kilku miesiącach, to zaburzenia w pracy układu nerwowego, kostno-stawowego i krążenia, osłabienie, męczliwość. Na skórze mogą występować wtórne zmiany obrączkowate.

3. Borelioza - objawy narządowe

Niestety, borelioza może dotyczyć nie tylko skóry, lecz także ważnych narządów w organizmie człowieka. Borelioza często może odnosić się do narządu ruchu, zarówno we wczesnym, jak i późnym stadium. Najczęściej zajęte są stawy. Zapalenie stawów dotyczy zazwyczaj stawu kolanowego czy łokciowego. Może być zajęty jeden staw albo kilka. Choroba przebiega z okresami zaostrzeń, które z czasem stają się rzadsze i łagodniejsze. Zdarza się, że zapalenie przechodzi w formę przewlekłą, co może doprowadzić do stopniowego niszczenia stawu. Czasami w przebiegu boreliozy może dochodzić także do zapalenia mięśni.

10 gwiazd chorych na boreliozę. Niektóre omal nie straciły życia przez kleszcza
10 gwiazd chorych na boreliozę. Niektóre omal nie straciły życia przez kleszcza [6 zdjęć]

Chociaż lekarze apelują o ostrożność w trakcie spacerów po lesie i łące, o przypadkach zachorowania na...

zobacz galerię

W przebiegu boreliozy może dojść do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego – neuroboreliozy. Może mieć ono różne postaci. Zapalenie opon, które może się pojawić we wczesnym stadium boreliozy, zazwyczaj przebiega łagodnie i nie zostawia po sobie trwałych następstw neurologicznych.

Krętki Borrelii mogą także spowodować zapalenie nerwów czaszkowych, co może się objawiać porażeniami lub niedowładami. Zazwyczaj zajęty jest nerw twarzowy. Choroba może także dotyczyć nerwów obwodowych, objawia się wtedy silnymi nerwobólami, zwłaszcza w nocy, lub mrowieniem i zaburzeniami czucia w miejscach, które zaopatruje zajęty przez proces chorobowy nerw.

Czasami dochodzi do przewlekania się choroby, co może się ujawniać pod postacią przewlekłego zapalenia mózgu i rdzenia. Jest to bardzo groźna postać choroby, która może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu, a nawet do śmierci człowieka.

Krętki Borrelia mogą także atakować mięsień sercowy. Zwykle prowadzi to do zaburzeń w przewodzeniu impulsów nerwowych w sercu, co może prowadzić do groźnych dla życia arytmii.

Inne objawy boreliozy to:

Nawroty objawów pojawiają się często co 3-4 tygodnie i mogą się nasilać po alkoholu. Borelioza daje sygnały nawet po kilku latach, pojawiają się następne objawy choroby. W miejscu rumienia skóra może być przebarwiona, niebiesko-czerwona. Z czasem może dojść do zaniku skóry. Stawy mogą ulegać zesztywnieniu i zaburzona zostaje ich funkcja. Występują też uszkodzenia nerwów obwodowych oraz uszkodzenia oka.

4. Borelioza - badania

Borelioza może być chorobą groźną, jednak dopiero gdy osiągnie stadium późne – tzn. przejdzie w chorobę przewlekłą. Dlatego właśnie bardzo istotne jest wdrożenie leczenia gdy borelioza jest rozpoznana na samym początku, ponieważ uleczalność w tej fazie boreliozy osiąga 90%. Wystąpienie charakterystycznego rumienia upoważnia lekarza do rozpoczęcia leczenia, inne formy boreliozy wymagają potwierdzenia badaniami krwi, które mają na celu wykrycie przeciwciał wobec Borrelii.

Czy tylko kleszcze przenoszą boreliozę? Ekspert rozwiewa wątpliwości
Czy tylko kleszcze przenoszą boreliozę? Ekspert rozwiewa wątpliwości [8 zdjęć]

Wiemy, że kleszcze przenoszą boreliozę. Zakażenie człowieka następuje poprzez ślinę lub wymiociny tego...

zobacz galerię

Nawet jeśli kleszcz został wyjęty od razu po ukąszeniu, istnieje niewielkie ryzyko zarażenia boreliozą. Aby mieć pewność co do zarażenia, należy przeprowadzić badania na obecność przeciwciał wytworzonych przy kontakcie z boreliozą (lub na obecność DNA bakterii we krwi).

Dostępne są:

  • test ELISA (obecnie uważany za mało wiarygodny),
  • test Western Blota IgM,
  • test Western Blota IgG,
  • test LLTborelioza,
  • test PCR (test sprawdzający obecność DNA bakterii boreliozy, ale o małej czułości),
  • test PCRrt (test sprawdzający obecność DNA bakterii boreliozy o większej czułości).

Po stwierdzeniu boreliozy należy także zbadać się na możliwą koinfekcję, nawet jeśli nie pojawiły się jej objawy. Zalecane są badania na:

5. Borelioza - profilaktyka

Słusznie, że boimy się boreliozy, gdyż może ona mieć bardzo poważne następstwa, ze śmiercią włącznie. Jednak nie można poprzestać na strachu. Trzeba się chronić przed kleszczami. Prewencja, jak praktycznie w każdej chorobie, jest najważniejsza.

Największa ilość kleszczy występuje w lasach, parkach, krzewach czy wysokich trawach. Będąc w takich miejscach, należy zakryć jak największą powierzchnię ciała ubraniem, nie biegać bez obuwia i zabezpieczać się preparatami przeciwko kleszczom. Oglądajmy się dokładnie po powrocie z lasu, a jeżeli znajdziemy kleszcza, musimy go jak najszybciej usunąć. Jeśli jednak pojawią się objawy sugerujące boreliozę – trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Diagnoza boreliozy to jedna z tych diagnoz, których na pewno nie warto odkładać na później. Nasz organizm sam może nie dać sobie rady z groźnymi krętkami, ale z pomocą antybiotyku bez trudu je zniszczy.

Zobacz także:

6. Borelioza - leczenie

Leczenie boreliozy to antybiotykoterapia trwająca około miesiąca. Wcześnie rozpoczęta, stwarza dużą szansę na pozbycie się choroby. Długość terapii i dawka antybiotyku zależy od tego, czy pojawiły się jakieś objawy i jak dawno mogło dojść do zakażenia. Borelioza może jednak powrócić lub zmienić postać na chroniczną.

Istnieją także naturalne sposoby leczenia wspomagającego antybiotykoterapię – poprzez dietę wysokobiałkową, wysokotłuszczową i niskowęglowodanową czy olejki aromaterapeutyczne.

Osobom chorym i leczonym na boreliozę zaleca się także rzucenie palenia i nienadużywanie alkoholu, aktywność fizyczną i dietę pełną witamin oraz zawierającą probiotyki (zapobiegną grzybicy poantybiotykowej). Wspomoże to działanie układu odpornościowego.

Następny artykuł: Borelioza u zwierząt

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy