Negatywne skutki masturbacji

Jakie negatywne skutki przynosi masturbacja ??? Włączając przy tym że jestem osobą wierzącą.

Dzień dobry.

Masturbacja uprawiana w związku z obniżeniem napięcia seksualnego - szczególnie przez młode, dojrzewające osoby - nie mające dodatkowo możliwości obniżenia tego napięcia poprzez współżycie seksualne, uznawana jest za normę i jako taka nie ma negatywnych skutków. Dodać trzeba, że napięcie seksualne i dojrzewanie płciowe dotyczy również osób wierzących.
Nie oznacza to, że masturbacja nie może mieć skutków negatywnych - jeżeli jest uprawiana celem obniżenia napięcia nerwowego oraz jej częstotliwość jest zbyt duża (np. kilka razy dziennie) może w przyszłości skutkować problemami w "normalnym" współżyciu.
Jak rozumiem, zadane pytanie dotyczy konfliktu moralnego, wiążącym się z uznawaniem przez "wiarę" masturbacji za grzech, a tym samym z poczuciami winy osoby masturbującej się. Konfliktu tego nie da się, niestety, rozwiązać nie tylko drogą internetową, ale chyba w ogóle.

Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Z punktu widzenia zarówno zdrowotnego, seksuologicznego, jak i psychologiczna masturbacja sama w sobie nie ma negatywnych konsekwencji.
Dla osoby wierzącej i zakładającej, że masturbacja jest zachowaniem niewłaściwym - może jednak nieść skutki takie jak np. poczucie winy, silny konflikt wewnętrzny, przeżywanie negatywnych emocji wobec siebie, obniżenie samooceny itp.
Każdy człowiek i każda historia jest inna, stąd trudno odgadnąć, jak mogą potoczyć się przeżycia danej osoby, bez osobistego kontaktu i większej ilości informacji dot. sytuacji.

Pozdrawiam!