Czy aparat retencyjny zakłada się na dół i na górę?

Czy aparat retencyjny zakłada się na dół i na górę? Ciekawi mnie to ponieważ ortodonta założył mi tylko na dół a na następnej wizycie ma mi ściągnąć aparat stały, a boję się by mi na górnej szczęce zęby nie wróciły do tego samego stanu w jakim były. Proszę o odpowiedź.

Nie znając Pani wady przed rozpoczęciem Pani leczenia, zakładam typowy przypadek wady zgryzu. Wtedy, najczęściej wykonuje się dolny stały i górny ruchomy aparat retencyjny, który będzie noszony przez cały czas przez pierwszy rok po zakończeniu aktywnej fazy leczenia, a potem noszony w nocy przez minimum dwa lata. Pozdrawiam