Czy mogę łączyć ten lek z alkoholem?

Witam, czy jak wzięłam antybiotyk rampclav wczoraj wieczorem o 20:20 a następny rano o 8:20 i lekarz nie kazał brać dalej to czy moge napić się dzisiaj koło 21 alkoholu ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przy stosowaniu antybiotyków powodzenie leczenia zależy od zastosowania się do zaleceń lekarza i sugestii na ulotce. Niestety nie pisze Pani na jaką dolegliwość lek został przypisany, a przyjmuje się, że kuracja nim trwa do 14 dni. Powstaje wątpliwość, czy nie doszło do nieporozumienia, może warto dopytać lekarza, czy w procesie leczenia wystarczy tylko dobowa dawka antybiotyku. Ramoclav to antybiotyk stosowany w przypadku ogólnych zakażeń bakteryjnych. Jego stosowanie musi być ściśle określone przez lekarza, ponieważ nieprawidłowe przyjmowanie antybiotyku może nieść za sobą poważne konsekwencje i powikłania. Przyjmowania leków generalnie nie łączy się ze spożywaniem alkoholu, a już w zdecydowanym stopniu dotyczy to antybiotyków. Alkohol osłabia ich działanie i leczenie przestaje być skuteczne. Niektóre antybiotyki wchodzą w niebezpieczne interakcje z etanolem i mogą powodować uszkodzenie wątroby, nerek i inne nieprzyjemne dolegliwości. Faktem jest, że nie wszystkie antybiotyki wymagają zachowania zupełnej trzeźwości, ale radzilibyśmy Pani zachowanie ostrożności, ewentualnie wskazane będzie dopytanie lekarza w tej sprawie. Przyjmuje się również, że po antybiotykoterapii należy odczekać od doby do dwóch, by w pełni zakończył się proces leczenia w organizmie i wtedy podjąć decyzję o sięgnięciu po trunek. Życzymy zdrowia i zachęcamy do lektury artykułów poświęconych problematyce, która Panią interesuje.

https://portal.abczdrowie.pl/ramoclav

https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki-a-alkohol

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/po-jakim-czasie-od-leczenia-moge-napic-sie-alkoholu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.