Czy opryszszka wargowa może być przeniesiona w tej sytuacji?

Dzień dobry Mam pytanie, czy jest się czym obawiać jeśli syn niechcący kichnął mi w twarz w tym oczy, a syn ma obecnie opryszczkę wargową w kąciku ust (jest bezpośredni kontakt ze śliną). Ja nie raz miałam opryszczkę wargową, ale zastanawiam się czy może przenieść się na oczy w tej sytuacji ? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niestety opryszczka wargowa może doprowadzić do przeniesienia wirusa w inne miejsce, na przykład w okolice oczu. Zaatakowanie narządu wzroku może być z kolei przyczyną opryszczkowego zapalenia spojówek.

Do głównych objawów zakażenia należą: opuchnięte powieki, światłowstręt, owrzodzenie powiek, silne łzawienie, zaczerwienienie oraz niewyraźne widzenie. Jeśli zauważy u Pani te objawy u siebie, to proszę niezwłocznie udać się do lekarza.

Narząd wzroku jest niezwykle delikatny i wrażliwy na różne zakażenia, dlatego opryszczka oka jest bardziej niebezpieczna od opryszczki występującej na ustach.

Inne pytania o opryszczkę oczu znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwe-jest-przeniesienie-wirusa-hpv-do-oka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-moga-byc-skutki-przeniesienia-wirusa-opryszczki-do-oczu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opryszczka-na-powiece-a-leki-bez-recepty.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.