Jak postępować z aparatem na zęby podczas pandemii?

Witam. miałam mieć założony aparat ortodontyczny. Jednak epidemia przesunęła planowana wizytę narazie do odwołania. W międzyczasie z powodu krwawiących dziąseł trafilamnna konsultacje do periodontologa. Uznal on że mam patodontoze zanikowa i aparat nie jest wskazany. Konsultowałam to jeszcze z ortodonta który nie widzi przeciwskazań. Periodontolog każe wykonywać kiretaz, laseroterapie itd. Nie wiem którego spacjalisty słychać i czy mogę zakładać bezpiecznie ten aparat. Dodatkowe pytanie: czy kiretaz zamknięty jest możliwy w trakciennoszenia aparatu? Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc

Kiretaż i polerowanie powierzchni korzeni zębów może być przeprowadzony w trakcie leczenia ortodontycznego. Leczenie aparatem stałym wiąże się z koniecznością przestrzegania idealnej higieny jamy ustnej - nawet niewielkie zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do szybszego postępu choroby przyzębia, ale też próchnicy. Leczenie ortodontyczne jest pewnym obciążeniem dla przyzębia, ale też wykorzystuje się je do terapii choroby przyzębia (prawidłowe ustawienie zębów może ułatwić utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej lub ograniczyć zmiany wynikające z przeciążenia zębów ustawionych nieprawidłowo). Jeśli ma Pani wątpliwości co do leczenia, można skonsultować się z innym lekarzem specjalistą, zarówno z periodontologii jak i ortodoncji.