Wpływ badań radiologicznych na procesy nowotworzenia

W jednym roku miałam robione zdjęcia rtg ( rtg płuc, panoramiczne zębów oraz tomograf głowy) odbywało się to wszystko z 2 miesięcznymi odstępami czasowymi. w kolejnym roku miałam rtg płuc. później znów po roku czasu miałam rtg zębów ( panorama) oraz zdjęcie zatoki szczękowej. czy mogło się to przyczynić do jakiegoś procesu nowotworzenia. bardzo się obawiam tego. czy ma to znaczący wpływ na struktury mózgu? czy mam zapomnieć o tym i się nie martwić? i robić kolejne rtg gdy będzie to pilne.

Witam serdecznie,

Proszę się nie przejmować. Dawki promieniowania stosowane w diagnostyce obrazowej są dawkami małym i o ile nie wykonujemy badań radiologicznych, w których wykorzystuje się promieniowanie rtg bardzo często, są do dawki bezpieczne dla pacjenta. Trzeba oczywiście pamiętać, że promieniowanie rtg nie jest obojętne mimo wszystko dla organizmu żywego, dlatego ilość badań radiologicznych należy ograniczyć do minimum. Czyli wykonywać wtedy kiedy lekarz prowadzący Panią na badanie skieruję.

Pozdrawiam.