Badania RTG i TK a zdrowie

Witam. Rok temu 21 sierpnia trafiłem na oddział SOR z bólami w klatce piersiowej gdzie miałem robiony rtg klatki piersiowej. Wszystko ok. W listopadzie miałem robiony tomograf komputerowy głowy, też na SOR. Pamietam że badanie nie trwalo nawet 2 minut, więc jest szansa ze lekarze zrobili słabsze badania gdyż nie bylo wskazań na wiecej. Grudzien- pantomogram calej szczeki. Tutaj jest pytanie. Czy ilość dawki rentgenowskiej, ktorą dostałem jest na tyle duza ze moze zagrazac mojemu organizmowi ?

Witam serdecznie,

Dawki promieniowania rentgenowskiego stosowane w diagnostyce radiologicznej są dawkami bezpiecznymi. Oczywiście nie należy przesadzać z ilością badań z użyciem promieniowania rtg, ponieważ nie jest ono obojętne dla organizmu żywego. Dlatego na każde badanie z zastosowanie promieniowania rtg (wyjątek stanowi densytometria osiowa oraz zdjęcie wewnątrzustne zęba) konieczne jest skierowanie od lekarza. Natomiast lekarz nie skieruję pacjenta na badanie radiologiczne nie mając wskazań klinicznych. Proszę się nie martwić i zastosować się do zaleceń lekarza. Jeśli ma Pani dalej wątpliwości sugeruję udać się do lekarza rodzinnego i z nim o tym porozmawiać.

Pozdrawiam.