Badanie tsh u dziecka

Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące kiedy u niemowlęcia należy wykonać badanie TSH? Co powinno skłonić lekarza do skierowania dziecka na to badanie? W jakim przypadku kieruje się niemowlęta na to badanie? Synek ma 12 miesięcy. Waży ok. 8 400, urodził się z wagą 2 900. Nie raczkuje, choć podejmuje nieudolne próby przesuwania się na pupie, trzymany za dłonie wstaje i przez chwilę potrafi ustać na wyprostowanych nogach. Samodzielnie nie siada jeszcze, aby usiąść musi się czegoś chwycić. Karmiony piersią, oprócz posiłków typu zupki, deserki, czasem małe ilości kaszki itp.

Redakcja abcZdrowie

Wskazaniem do oznaczenia poziomu TSH może być apatyczne dziecko, które ma siły ssać piersi i nie przybiera na wadze. Pani dziecko przybiera prawidłowo. Jeśli nie jest wcześniakiem a w wieku 12 mcy nie siedzi samodzielnie wskazana jest wizyta u pediatry i ewentualnie konsultacja neurologa dziecięcego.