Czy jest na to jakieś lekarstwo?

Witam, mam zaledwie 15 lat ale już od dawna zauważyłam nadmierne owłosienie na swoim ciele. Włosy występują u mnie w nietypowych miejscach takich jak: brzuch, ramiona, plecy, całe pośladki i piersi!!Jedne bardziej, drugie mniej widoczne ale mam je na całym ciele! Nie jest to zwykły meszek lecz pojedyncze brązowawe włosy. Jest to dla mnie okropny i bardzo wstydliwy problem. Gdy byłam młodsza, wiadomo, u moich rówieśników nie występowało jeszcze owłosienie na nogach czy rękach, więc zawsze byłam obiektem dziwnych uwag czy wyzwisk. Czuję się z tym okropnie. Wstydzę się wyjść na plażę w stroju kąpielowym, czy krótkim rękawku. Nie wiem co mam robić? Bardzo wstydzę się powiedzieć o tym mamie. Dodam tyle, że mój pierwszy okres wystąpił wtedy kiedy jeszcze nie wiedziałam co to jest!-w 3 klasie podstawówki, miałam wtedy już dość duże piersi. Nie brałam też sterydów. Co się ze mną dzieje? Proszę o jakieś wskazówki co mam robić?! Czy są jakieś leki na ten przypadek, czy muszę iść koniecznie do lekarza?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Opisane objawy sugerują zaburzenia stosunku męskich i żeńskich hormonów płciowych-konieczna jest zatem diagnostyka profilu hormonalnego. Zaburzenia takie mogą być częścią bardziej złożonego procesu chorobowego lub izolowanym problemem. Bez wątpienia konieczna jest wizyta u endokrynologa, który w trakcie rozmowy na temat początku, przebiegu i nasilenia problemu oraz po przeprowadzeniu badania fizykalnego zaplanuje badania diagnostyczne. Tylko rozpoznanie właściwej przyczyny pomoże opracować właściwe postępowanie, mające na celu pomoc w walce z nadmiernym owłosieniem

Pozdrawiam