Czy takie zachowanie u 2-latka jest normalne?

Chciałabym się dowiedzieć czy to jest normalne że 2,5 letnie dziecko przekłada zabawki z torby do torby potrafi powtórzyć tę samą czynność wiele razy cały czas chowa zabawki w reklamówki torebki plecaki i przekłada z jednego do drugiego

Redakcja abcZdrowie

Witam,

powtarzanie przez dziecko tych samych czynności może budzić niepokój rodziców. Kojarzone jest bowiem z autyzmem lub zespołem Aspergera. W takim przypadku dzieci nie tylko mają tendencję do wielokrotnego powtarzania pewnych czynności, ale również odczuwają przymus wykonywania ich. Nagłe przerwanie określonej czynności może więc poskutkować gwałtownymi i negatywnymi emocjami.

Powtarzający się repertuar zachowań nie musi być jednak od razu zaburzeniem. Dzieci w ten sposób testują rzeczywistość, dlatego warto w tej kwestii zaufać specjalistom. Proszę więc udać się z maluszkiem do psychologa dziecięcego, który porozmawia z Panią na temat zachowania dziecka. Lepiej dmuchać na zimne

Pomocne mogą okazać się odpowiedzi ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-mowy-i-powtarzanie-czynnosci-przez-21-miesieczne-dziecko, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powtarzanie-czynnosci-doroslych-przez-3-latka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-moje-dziecko-powtarza-czynnosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.