Co mam robić z takimi zachowaniami dziecka?

Witam. Mam trzyletniego synka. W wieku ok. 2 lat bardzo często gdy był zdenerwowany uderzał głową o podłogę, ścianę. Po paru miesiącach przestał tak robić. Od dwóch tygodni zaczął chodzić do przedszkola. Przy zaprowadzaniu go płacze ale później w klasie się uspakaja. Według przedszkolanki nie chętnie bawi sie z dziećmi, czas spędza przy Pani i przeglądaniu zabawek. Niestety w domu znów zaczął uderzać głową. Bardzo mnie to niepokoi. Nie wiem czy w tym wieku jeszcze jest to normalne czy juz powinniem radzić sobie z emocjami.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

często zdarza się, że małe dzieci uderzają głową o twarde powierzchnie, takie jak ściana czy podłoga. Choć zachowanie to budzi niepokój rodzica, to w w wielu przypadkach nie ma powodów do paniki.

Najczęściej takie zachowanie obserwuje się u dzieci, które nie potrafią jeszcze dobrze mówić, a więc do około drugiego roku życia. Dziecko w ten sposób próbuje rozładować negatywne emocje, uspokoić się lub chce zwrócić się na siebie uwagę. Czasem to po prostu sposób na nudę. Zdarza się jednak, iż objaw ten przypisywany jest jednostkom chorobowym, dlatego rozumiemy, że takie zachowanie może Panią martwić.

Jak sama Pani zauważyła zachowanie syna może mieć związek z rozpoczęciem edukacji przedszkolnej. Zapewne maluch odczuwa silny stres związany z nową sytuacją – z tego powodu najprawdopodobniej płacze i nie chce bawić się z dziećmi. Warto obserwować emocje dziecka i wspierać w każdej sytuacji. Nie zaszkodzi również umówić się na konsultację z pediatrą oraz psychologiem dziecięcym, którzy sprawdzą, czy dziecko rozwija się prawidłowo i nic mu nie dolega.

Podobne pytania pojawiały się pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uderzanie-glowa-w-momentach-silnego-zdenerwowania-u-4-latka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uderzanie-glowa-u-dwulatki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uderzanie-glowa-podczas-zlosci-u-15-miesiecznego-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.