Czy toksoplazmozą można zarazić się po raz drugi będąc w ciąży?

Witam. Mam pytanie: w swoim życiu miałam wiele kotów, od najmłodszych lat, obecnie mam ich 5. Jeszcze nie robiłam badań na toksoplazmozę, ale chciałabym wiedzieć, czy będąc w ciąży mogłabym mieć koty w domu, jeśli przebyłam wcześniej tę chorobę? Czy istnieje ryzyko, że zarażę się nią znowu?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Skutkiem przebytej toksoplazmozy, jest wytworzenie przez organizm przeciwciał odpornościowych klasy IgG. Przeciwciała te utrzymują się w krwioobiegu wiele lat, niekiedy do końca życia, stanowiąc ochronę przed nawrotem infekcji. Ryzyko powtórnego zakażenia jest bardzo niewielkie i dotyczy grupy pacjentów z poważnymi zaburzeniami odporności np. w przebiegu AIDS, nowotworów.

Jeżeli w Pani przypadku badania potwierdzą nabytą odporność, w czasie ciąży nie będzie konieczności zachowania zasad profilaktyki zakażenia Toksoplazma gondi (m.in. unikania kontaktu z kocimi odchodami i z surowym mięsem).