Czynna infekcja toksoplazmatyczna - kiedy bezpiecznie możemy planować ciążę?

Witam! Byłam zarażona toksoplazmozą. Czy z poniższych wyników badań istnieje zagrożenie dla ciąży? Badania robiłam 2 miesiące temu. Do tej pory uważaliśmy, aby nie doszło do zapłodnienia. Kiedy bezpiecznie możemy planować ciążę? Dziękuję za pomoc P-ciała p/Toxoplasma gondii IgM (s) dodatni P-ciała p/Toxoplasma gondii IgG (s) 425,8 IU/ml
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Dodatnie miano przeciwciał IgG i IgM przemawia za czynną infekcją toksoplazmatyczną, stanowiącą zagrożenie dla płodu i będącą przeciwskazaniem do zajścia w ciązę. Na toksoplazmozę zazwyczaj choruje się tylko raz, a przebycie choroby pozostawia trwałą odporność w postaci podwyższonego poziomu przeciwciał IgG.

O bezpiecznym planowaniu ciąży można myśleć wtedy gdy w powtórnych badaniach serologicznych pojawi się ujemny wynik IgM przeciwciał, które są markerem aktywnego zakażenia toksoplazmą - zazwyczaj utrzymują się one we krwi przez kilka miesięcy od rozpoczęcia infekcji.

Inną metotą diagnostyczną jest badanie awidności przeciwciał IgG, na  podstawie jego  możemy określić czy do infekcji doszło w ciągu ostatniego półrocza.