Dlaczego dziecko chodzi cały czas na palcach?

Syn 7lat i chodzi od paru miesięcy na palcach ,gdy mu zwrócę uwagę niby zrobi parę kroków cała stopa ale zaraz robi to samo ... Co jest nie tak ????:/

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stąpanie na palcach, czyli tzw. chód baletnicy, to fizjologiczny etap w rozwoju dziecka – maluch, który uczy się chodzić, stąpając na palcach łatwiej utrzymuje równowagę i napięcie mięśni prostowników. Niemniej powinien to być etap przejściowy u zdrowego, nie posiadającego dysfunkcji, dziecka.

Odsyłam do artykułu, z niego dowie się Pani więcej: https://parenting.pl/dziecko-chodzi-na-palcach.

Dziecko siedmioletnie powinno stawiać całe stopy na podłożu. Jeżeli sporadycznie chodzi na palcach, prawdopodobnie nie ma powodu do obaw, jednak gdy w ogóle nie stawia całych stóp na podłożu, zdecydowanie jest to wskazanie do konsultacji ze specjalistą. Chodzenie na palcach przez dziecko może wskazywać na szereg zaburzeń. Mam tu na myśli choroby mięśni, zaburzenia metabolizmu, choroby ze spektrum autyzmu.

Gdy problem pojawia się nagle, być może wynika to z dolegliwości bólowych w obrębie kończyn dolnych, np. spowodowanych urazem. Zdecydowanie należy to sprawdzić. Może Pani zgłosić się z tym problemem do pediatry (powinien pokierować Panią dalej) lub ortopedy dziecięcego.

Proszę zapoznać się z odpowiedziami ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/chodzenie-na-palcach-przez-dziecko oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/chodzenie-na-palcach-przez-3-letnie-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.