Interpretacja wyniku badania histopatologicznego

Proszę o tłumaczenie, interpretację, ewentualne rokowanie wyniku histopatologicznego po całkowitym usunięciu żołądka i woreczka żółciowego. Przerzutów nie stwierdzono. 1. Żołądek 2. Pęcherzyk żółciowy 3. Tkanka więzadła wątrob-dwunastnicz. 4. Pierścień przełykowy Rozpoznanie- Adenocarcinoma M-8140/3 1. Adenocarcinoma exulcerans G2 parietis totius ventriculi infiltran [dian. tu 4 cm] Infiltratiocarcinomatosa telae odispisae periventricularis et trunci nervosi focalis Lineae resectionis chirurgicis sine infiltratione carcinomatis Metastases carcinomatosae lymphonodrum regionalium 6/12 [z ogniskowym naciekaniem torebek włóknistych] 2.Cholecystis chronica 3.Tela adiposa sine neoplasmate 4.Sine neoplasmate

1. Żołądek 2.Pęcherzyk żółciowy 3. Tkanka więzadła wątrobowo-dwunastniczego 4. Pierścień przełykowy
Ad.1
Rozpoznanie - Adenocarcinoma M-8140/31
- oznacza:
Gruczolakorak a M-8140/31 to numer kolejnego badania histopatologicznego;
Adenocarcinoma exulcerans G2 parietis totius ventriculi infiltrans [diam. tu 4 cm]
- oznacza (poprawiłem błędy w języku łacińskim):
Gruczolakorak wrzodziejący G2 (2 stopień zaawansowania histopatologicznego w skali 3-stopniowej) całej ściany żołądka naciekający (średnica guza 4 cm);
Infiltratio carcinomatosa telae adiposae periventricularis et trunci nervosi focalis
- oznacza (poprawiłem błędy w języku łacińskim):
Naciek nowotworowy tkanki tłuszczowej okołożołądkowej i pni nerwowych ogniskowy;
Lineae resectionis chirurgicis sine infiltratione carcinomatis
- oznacza:
Linia cięcia chirurgicznego bez cech naciekania nowotworowego;
Metastases carcinomatosae lymphonodrum regionalium 6/12 [z ogniskowym naciekaniem torebek włóknistych]
- oznacza:
Przerzuty raka do węzłów chłonnych regionalnych (z 12 zbadanych węzłów chłonnych 6 zajętych przez nowotwór, który nacieka ich torebkę);
Ad.2 Cholecystis chronica
- oznacza:
Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego;
Ad.3 Tela adiposa sine neoplasmate
- oznacza:
Tkanka tłuszczowa bez nacieku nowotworowego;
Ad.4 Sine neoplasmate
- oznacza:
Bez naciekania nowotworowego;
Jest to rak żołądka, czyli nowotwór złośliwy. W skali zaawansowania według nomenklatury TNM (T-guz, N-przerzuty do węzłów chłonnych i M-odległe) jest to T3 (guz nacieka błonę surowiczą (otrzewna trzewna) w 4-stopniowej skali), N1 (przerzuty w 1-6 regionalnych węzłach chłonnych w 3-stopniowej skali), M0 (brak przerzutów odległych). Stopień zaawansowania klinicznego to IIIA w skali IV-stopniowej. Z tego wynika, że rak jest znacznie zaawansowany, nacieka całą ścianę żołądka i daje przerzuty do połowy węzłów chłonnych regionalnych. Stanowi to złe rokowanie. Przeżywalność pacjentów 5-letnia w takim przypadku jest określana na około 20%.