Jak zwiększyć masę mięśniową?

Witam, mam na imię Przemek, mam 17 lat, 181 wzrostu, ważę 79kg i jestem szczupły. Mam dość przeciętną budowe ciała, ale po pracy ze sztangą mam już mały biceps. Chciałbym dowiedzieć się jak zwiększyć mase mięśniową bicepsa, tricepsa, mięśni nóg (wszystkich) i brzucha. Chce sie też dowiedzieć, jak spalić tłuszcz który mamy na brzuchy aby było widać mięśnie :D Odżywiam się zwłaszcza kanapkami, a przed szkołą zawsze płatki z mlekiem więc prosze też o porade jak sie odżywiać. To bardzo ważne

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Budowanie masy mięśniowej opiera się na zbilansowanej diecie i regularnych ćwiczeniach. Zarówno pierwszy jak i drugi czynnik są bezwzględnie konieczne. Podaż kalorii w tym przypadku powinna wynosić ok 3000kcal.
W tej puli białko powinno stanowić ok. 16%, tłuszcze 28% a węglowodany 56%.
Ważne,a by źródłem białka były ryby, chude mięso i produkty mleczne.
Jako źródło węglowodanów należy wybierać makarony , ryż, pieczywo mieszane, płatki itp. Bezpośrednio po treningu konieczne jest uzupełnienie zapasów glikogenu poprzez podaż cukrów prostych. Jako przekąski można potraktować orzechy, nasiona i pestki dyni.
W kwestii rodzajów treningu, warto skonsultować się z trenerem na siłowni, który pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia. Odradzam natomiast wszelkiego rodzaju suplementację.