Kleszcz u psa - jak usunąć?

Hej!

Bardzo lubię leśne spacery z moim czworonożnym pupilem – Maxem. Ostatnio byłem u babci na wsi i z moim psem wybrałem się do lasu. Wieczorem sprawdziłem dokładnie sierść Maxa, by zobaczyć, czy przypadkiem nie ma na niej kleszczy. Głaszcząc go, pod dłoniami wyczułem twardy guzek za uchem. Rozdzieliłem sierść na boki, by dokładniej przyjrzeć się temu stwardnieniu skóry. Niestety, tak jak przypuszczałem – był to kleszcz, który dość głęboko wbił się w skórę mojego psa. Kleszcze to, jak wiadomo, jedne z najgorszych wrogów psa obok pcheł. Zastanawiam się, jak pomóc Maxowi. Nie wiem, jak mam zabrać się za wyciągnięcie tego kleszcza. Poza tym mój pies jest bardzo niespokojny, kiedy dotykam tego stwardniałego guzka. Poprosiłem mojego tatę, by go przytrzymał, ale Max ciągle się wyrywa.

Słyszałem, że do usunięcia kleszcza z ciała psa potrzeba pęsety, spirytusu salicylowego, wacików do przemycia rany i ewentualnie słoika z pokrywką, w którym umieścimy kleszcza po wyciągnięciu. Nie wiem dokładnie, jak należy chwycić kleszcza, by wyciągnąć go w całości, żeby przypadkiem głowa pasożyta nie została w ciele zwierzęcia. Czy ruch pęsetą ma być zdecydowany i energiczny, czy raczej delikatny. Poradźcie mi, jak wyciągnąć kleszcza psu. Czekam na informacje. Nie chciałbym, żeby Max długo cierpiał z powodu kleszcza, tym bardziej, że zmieniło się jego zachowanie. Jest jakiś apatyczny, nie chce się bawić, jak poprzednio, i stracił apetyt.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Usuwanie kleszcza u zwierząt odbywa się podobnie jak u ludzi. Kleszcza należy chwycić pęsetą i delikatnie wyjąć ruchem obrotowym. Następnie należy sprawdzić, czy cały kleszcz został usunięty. Kleszcza nie wolno przed zabiegiem niczym smarować, ani próbować wyrywać, zgniatać itp. Miejsce po ukąszeniu można odkazić za pomocą gazika nasączonego spirytusem salicylowym. W razie wątpliwości najlepiej zgłosić się ze zwierzęciem do weterynarza.

Pozdrawiam