Nerwowość u 14-latka

mam problem z 14letnim synem. nie chce chodzic do szkoly, nie uczy sie. jest bardzo nerwowy. juz w podstawowce byly z nim problemy.byl niegrzeczny,agresywny. jezdzilam z synem do poradni psychologicznej ale to nie pomoglo. w tej chwili nie moge z nim nawet porozmawiac bo odrazu krzyczy,twierdzac ze on jest najgorszy. mam jeszcze dwoch synow i on ciagle twierdzi ze starszy syn wszystko moze a jemu na nic nie pozwalamy,a jest zupelnie odwrotnie.nie mam juz sil i zaczynam sie troche bac. pomozcie

Witam. Należałoby ponownie sięgną po pomoc. Jeśli syn chce to może poszedłby na psychoterapię. Równiez całą rodzinę powinniście udac się do specjalisty. Na pewno ważne jest jak Pani o nim myśli, bo z tego co Pani napisała, to niezbyt dobrze, choc rozumiem, ze trudno myśleć inaczej.
Magdalena Brabec

Witam,
gdyby syn tylko zechciał, może warto było by się skonsultować z psychologiem. Warto byłoby, żeby specjalista omówił z nim jego uczucia, pomógł mu sobie z nimi radzić. Myślę także, że docelowo warto byłoby syna włączyć do jakiejś młodzieżowej grupy terapeutycznej, gdzie wśród rówieśników z podobnymi problemami pod okiem specjalisty, mógłby omawiać swoje problemy, takie grupy także często oferują przeróżne treningi m.in. treningi radzenia sobie ze złością. Może Pani szukać pomocy w Poradniach Zdrowia Psychicznego dla Młodzieży, oczywiście (choć zgoda dziecka oficjalnie potrzebna jest od 16 roku życia) to zapewne dla psychoterapeutów ważne będzie to jak syn zapatruje się na terapię. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy dodatkowych pytań proszę kontaktować się ze mną bezpośrednio. Pozdrawiam.

Zachęcam do podjęcia terapii rodzinnej. W takich sytuacjach wspólna praca całej rodziny, zmiana schematów komunikacyjnych, uelastycznienie bądź wzmocnienie granic przynosi najszybsze efekty. Jest wielu terapeutów i ośrodków prowadzących terapię rodzin, warto poszukać w swojej okolicy.