Podejrzenie tętniaka i zmiany demielinizacyjne

Co znaczą te wyniki? w okołokomorowej istocie białej przy trzonie LKB zmiana hiperintensywna w T2 i FLAIR wielk. ok. 5mm. Dwie kolejne mniejsze przy trójkącie LKB oraz podkomorowo w okolicy zakrętu przedśrodkowego prawej półkuli. Obraz zmian nieswoisty- demielinizacyjne? naczyniopochodne? Zmiany raczej demielinizacyjne. Pień mózgu bez zmian. Układ komorowy i zbiorniki płynowe bez zmian. Nie można wykluczyć drobnego tętniaka w podziale prawej MCA wielk. 3,5mm- obraz niepewny.
KOBIETA, 57 LAT ponad rok temu

Co 8 minut dochodzi do udaru mózgu. Zapobiegajmy udarom!

Jak wiemy z danych Fundacji Udaru Mózgu, każdego roku odnotowuje się 60?70 tys. przypadków udarów mózgu, aż 30 tys. z nich kończy się śmiercią. Udary to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Koszty związane z leczeniem pacjentów po udarach, rehabilitacją i świadczeniami z tytułu niezdolności do pracy wynoszą około 1,5 mld zł rocznie. Tymczasem, zdecydowanie taniej i łatwiej jest zapobiegać powstaniu udaru, niż leczyć i zmniejszać jego skutki. Ogromne znaczenie podczas ataku ma czas, w którym chory otrzyma pomoc. Bardzo istotna jest świadomość na temat możliwych symptomów tej choroby. Badania pokazują, że 25 proc. z przebadanych kilkuset pacjentów nie potrafiło wymienić ani jednego objawu udaru. Tylko 10 proc. badanych było w stanie wymienić co najmniej trzy objawy udaru.

Z powodu podejrzenia tętniaka należy wykonać badanie angio TK albo angio MRI naczyń mózgowych.
Zmiany demielinizacyjne/ naczyniopochodne są do interpretacji w kontekście badania przedmiotowego i zgłaszanych dolegliwości.
Być może wskazane będzie poszerzenie diagnostyki.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty