Problem z przedwczesnym wytryskiem a masturbacja w przeszłości

Witam. Jestem osobą w wieku 20-30 lat. Mam problem z przedwczesnym wytryskiem od momentu kiedy zacząłem współżyć seksualnie (18 lat). Zawsze ten problem tłumaczyłem sobie tym, że kilka lat przed tym wiekiem (zaczęciem życia seksualnego) naprawdę bardzo często masturbowałem się i oglądałem pornografie, że "przyzwyczaiłem organizm". Może być to powodem obecnego problemu? Możliwe rozwiązania?

Dzień dobry!

Nawyki masturbacyjne mogą być źródłem wytrysku przedwczesnego, ale nie jest to zależność jedyna ani konieczna. Nie wszyscy mężczyźni, którzy intensywnie się masturbowali, cierpią na wytrysk przedwczesny; a także część mężczyzn, która cierpi na wytrysk przedwczesny, wcześniej nie masturbowała się.

Właściwym kierunkiem jest konsultacja z seksuologiem, dłuższa rozmowa, zebranie większej ilości informacji oraz przeprowadzenie badań diagnostycznych. Dopiero po pełnym rozpoznaniu Pana sytuacji jest może planowanie rozwiązań. Zazwyczaj właściwą i najskuteczniejszą drogą leczenia wytrysku przedwczesnego jest połączenie leczenia farmakologicznego i psychoterapii.

Pozdrawiam!