Aparat ortodontyczny a przerwy między zębami

W dolnej szczęce mam usuniętą jedną 6 po prawej stronie, a po lewej siódemkę. Wczoraj pękła mi leczona kanałowo piątka po lewej stronie i najprawdopodobniej będzie do usunięcia. Chciałbym wiedzieć, czy założenie aparatu ortodontycznego mogłoby pomóc zniwelować przerwy między zębami tak, aby nie trzeba było zakładać implantu? Aparat planuję założyć w przyszłości tak czy siak. Będę wdzięczny za odpowiedź.

Dzień dobry. Aparat ortodontyczny często pozwala na zamknięcie luk po ekstrakcji. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli wyrostek kostny po ekstrakcji się zawęzi, trzykorzeniowa szóstka nie zawsze może ustawić się na miejsce piątki. Im później od ekstrakcji przebiega leczenie tym większe zmiany mogą nastąpić w wysokości i szerokości wyrostka. Tak, że leczenie, bez regeneracji kości, będzie nie możliwe. Dotyczy to zarówno leczenia ortodontycznego jak i implantacji.Serdecznie pozdrawiam, Urszula Jarosz

Witam serdecznie,
Bardzo często możliwe jest przemieszczenie zębów i ustawienie ich w miejscu innych podczas leczenia ortodontycznego. Wszystko zależy od wielkości przesunięć, ilości braków oraz czasu, jaki upłynął od czasu utraty zęba.
Indywidualnej oceny dokonuje lekarz na podstawie zdjęć RTG i badania klinicznego.