Co oznacza depresja i uczucie agresji u 13-latka?

Otóż ostatnio zauważyłem u swojego syna dziwne zachowania (syn ma 13 lat) raz popada w depresje a na zajutrz doświadcza ogromnej wściekłości na samego siebie oraz często nie okazuje żadnych uczuć wobec innych ludzi czy to jest związane z wiekiem dojrzewania ?

Dzień dobry, oczywiście takie reakcje mogą wynikać z okresu dojrzewania. Jednak kiedy są silne, niekontrolowane to warto pomyśleć o konsultacji u psychologa żeby mieć pewność iż nie jest to nic co powinno niepokoić. Czasami u nastolatków pojawią się depresją i trzeba się jej przyjrzeć i leczyć ją.
Pozdrawiam A. Pacia

Dzień Dobry Panu,

Te dwie kwestie nakładają się na siebie, co może dawać opisane przez Pana objawy, występujące u Syna.
Proponuję kontrolną konsultację i psychologiczną, celem rozwiania Pana obaw.

Życzę Panu tylko dobrych wiadomości,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam, okres dojrzewania rządzi się swoimi prawami, niestabilność emocjonalna jest bardzo charakterystyczna w tym okresie. Występująca w tym czasie burza hormonalna powoduje gwałtowność i nieadekwatność reakcji, zapewne to występuje u Pańskiego syna. Z drugiej strony, obserwuję, że nie docenia się kwestii depresji, występującej u młodzieży, dla której agresja jest specyficznym objawem. Zalecam obserwację syna, porozmawianie z nim na temat Pańskich spostrzeżeń co do zmian w jego zachowaniu. Źródłem informacji zawsze też jest szkoła, może nauczyciele/wychowawca coś niepokojącego zaobserwowali.
Życzę powodzenia i pozdrawiam.