Czy mogłam zatruć się oparami rtęci?

Witam. Rozbilam dzis termometr rteciowy. Kuleczki rteci pozbieralam za pomoca kartonika. Wszystko robilam w rekawiczkach. Dopiero pozniej wyczytalam, ze najbardziej szkodliwe sa opary z rteci. Pochylalam sie nad tymi kuleczkami jakas godzine. Czy moglo mi sie cos stac? Czy moglam sie zatruć tymi oparami

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ryzyko zatrucia jest naprawdę niewielkie – o szkodliwym wpływie rtęci na zdrowie ludzkie można mówić, gdy kuleczki z rozbitego termometru nie zostaną zebrane i wraz z upływem czasu będą parować. Natomiast działania, które Pani przedsięwzięła są jak najbardziej właściwe. Proszę zapoznać się z odpowiedzią na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ta-rtec-moze-miec-jakis-wplyw-na-zdrowie.

Jeżeli nie ma Pani objawów zatrucia, rtęć została usunięta z pomieszczenia, a całe mieszkanie wywietrzyła Pani dokładnie, to nie ma Pani powodów do obaw. Proszę zapoznać się z tym artykułem, zwraca uwagę na możliwe objawy zatrucia rtęcią: https://portal.abczdrowie.pl/zatrucia-rtecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.