Czy ta rtęć może mieć jakiś wpływ na zdrowie?

Dzien dobry Jezeli termometr zbil sie kilka lat temu,nie wiem czy cala rtęć zostala posprzątana,w pokoju caly czas mieszka dziecko ,czy moze to miec wpyw na jego zdrowie,jezeli jakas ilosc rteci zostala w szparach parkietu?

Redakcja abcZdrowie

Witam, proszę się nie obawiać – choć rtęć w postaci lotnej jest wysoce toksyczna, to ilość zawarta w termometrze nie jest duża. Zatem, jeżeli jakieś małe ilości rtęci zostały w podłodze, to opary powinny wywietrzeć w ciągu kilku godzin. Po kilku latach z pewnością nie ma śladu po rtęci. Proszę przeczytać opinię naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-podanej-sytuacji-rtec-moze-znajdowac-sie-w-otoczeniu. Natomiast bezpośrednio po rozbiciu termometru rtęciowego należy ostrożnie zebrać wszystkie jego pozostałości za pomocą kartonika i szufelki, a pomieszczenie dokładnie wywietrzyć. Nie wolno używać odkurzcza ani miotły. Dodatkowo można posypać okolice sproszkowaną siarką, która neutralizuje toksyczność rtęci. O zatruciu i szkodliwości tego metalu ciężkiego może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zatrucia-rtecia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.