Czy moje dziecko mogło zatruć się rtęcią w wyniku rozbicia termometru?

Dzień dobry.. wczoraj 1,5 roczne dziecko rozbiło termometr. Byłam przekonana, że jest on już z tych nowych i po prostu wyrzuciłam go do kosza. Dopiero Dziś znalazłam na podłodze kilka kulek rtęci. Odkurzyłam odkurzaczem. Dopiero wyczytałam jak się postępuje w takiej sytuacji:( Maluch jest przeziębiony, ale od wczoraj doszedł silny duszący Kaszel. Czy jest ryzyko zatrucia? Jak postępować w takiej sytuacji?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niestety odkurzanie rozbitego termometru rtęciowego nie jest dobrym pomysłem. W ten sposób można doprowadzić do rozprzestrzenienia się rtęci w powietrzu. Na przyszłość należy nałożyć rękawiczki ochronne i użyć tekturki za pomocą której najlepiej umieścić rtęć w słoiku z zimną wodą, a następnie zakręcić i oddać do specjalnego punktu w celu utylizacji. Pomieszczenie natomiast powinno zostać dobrze wywietrzone.

W Pańskim przypadku opary rtęci mogły unosić się powietrzu zarówno z kosza, w którym znajdował się termometr, jak i z podłogi.

Mało prawdopodobne jednak, aby doszło u Państwa do zatrucia oparami rtęci. Zazwyczaj objawy pojawiają się bowiem bardzo szybko. A są to: gwałtowne wymioty z krwią, biegunki z krwią, pieczenie jamy ustnej, bóle brzucha, pobudzenie lub drgania mięśni. Z pewnością zauważyłaby Pani takie objawy.

Kaszel może wynikać nie tylko z zatrucia oparami rtęci, ale również z przeziębienia. Dla własnego spokoju warto udać się z synkiem do lekarza.

Temat zatrucia rtęcią został opisany w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zatrucia-rtecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.