Jak postępować po rozbiciu termometru rtęciowego?

Dzień dobry, rozbiłem termometr na biurku, wszystkie widoczne kulki posprzątałem ale jestem pewny ze niewielka ilość została w wykładzinie. Nie jestem w stanie na ten moment ich znaleźć, wykładzinę odkurzyłem, czy coś mi grozi?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli do tej pory nie odczuwa Pan żadnych niepokojących dolegliwości, to najprawdopodobniej wszystko jest w porządku i nic Panu nie grozi.

Na przyszłość proszę jednak pamiętać, by nie używać odkurzacza do sprzątania pozostałości po rozbiciu termometru rtęciowego. Takie postępowanie doprowadzić może do rozpylenia rtęci w powietrzu, co tylko pogorszy sytuację.

Pozostałości rtęci należy pozbyć się używając ochronnych rękawiczek, szufelki i tekturki, za pomocą których należy umieścić rtęć w szklanym słoiku, w którym znajduje się zimna woda. Słoik ten należy następnie zanieść do odpowiedniego punktu.

W obecnej sytuacji proszę dobrze wywietrzyć pomieszczenie i wyrzucić worek z odkurzacza, w którym znajduje się rtęć.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/funkcjonowanie-w-pomieszczeniu-po-rozbiciu-rteci,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozbicie-termometru-rteciowego,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-nadal-zagrozenie-zatruciem-po-rozbiciu-termometru.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.