Czy należy w tej sytuacji założyć implant zęba?

Dzień dobry, 09.09.21 minie 6 miesięcy od wszczepienia mi implantu w miejsce wyrwanej górnej 6-tki. Mam umówioną wizytę na ten dzień na pobranie wymiarów na koronę. W dolnym łuku zębów mam szparowatość i byłam w związku z tym dziś u ortodonty. Ortodonta nie widzi problemów zdrowotnych w związku z tą szparowatością, łuk górny i dolny są dopasowane do siebie, jeśli natomiast ze względów estetycznych chciałabym zlikwidować szparowatość, to założy mi aparat ortodontyczny, aby utworzyć miejsce na 1 implant w dolnym łuku. Odradza przy tym zakładanie korony w górnym łuku na implant, jeśli zdecydowałabym się na aparat. Na jak długo można odkładać zakładanie korony na implancie? Czym ryzykuję nie zakładając korony na górnej 6-tce na implancie, a zakładając aparat ortodontyczny? Czy szparowatość w dolnym łuku, która nie wiem z czego wynika, bo sobie nie przypominam, żebym miała wyrwane dolne 6tki, jak przypuszcza ortodonta, i której kiedyś nie miałam, może z czasem doprowadzić do jakichś komplikacji, problemów? Czy prawdopodobieństwo takich problemów jest duże? Co jest lepszym rozwiązaniem: założyć aparat i odłożyć uzupełnienie korony na implancie czy uzupełnić tą koronę i zrezygnować z zakładania aparatu?

Szparowatość nie jest problemem zdrowotnym jeżeli wszystkie zęby są podparte przez przeciwzgryz i ruchy okluzyjne czyli przesuwanie żuchwy w stosunku do szczęki nie jest zakłócone. W takiej sytuacji może Pani zrezygnować z leczenia ortodontycznego i założyć końcową koronę na implancie. Natomiast jeżeli zęby przez szparowatość nie przylegają do siebie prawidłowo, są pochylone, przesunięte w stosunku do górnych zębów, istnieją przedwczesne kontakty czy zakłócona jest harmonia ruchów może to po czasie spowodować zaciskanie i zgrzytanie zębami, i w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia stawów żuchwowo-skroniowych Wyżej opisane problemy, a także niezadowolenie z wyglądu, będzie przemawiać za założeniem aparatu ortodontycznego. W takiej sytuacji ostateczną koronę na implancie należy wykonać po zakończonym leczeniu ortodontycznym. Można ją wtedy wykonać w taki sposób, by dokładnie pasowała do nowej pozycji zębów. W trakcie leczenia implant może pozostać schowany w dziąśle, nie jest to dla niego szkodliwe. Natomiast jeżeli implant jest już odsłonięty, przez pewien okres należy nosić śrubę gojącą, a potem do końca leczenia koronę tymczasową na implancie.

Szanowna Pani.

W sytuacji leczenia ortodontycznego, ortodonta powinien, zachować przestrzeń o wymiarze 11m (przód - tył) na wykonanie w przyszłości korony w szczęce na wszczepionym wcześniej implancie.

Pozycja implantu powinna zostać pośrodkowa w tej luce (mimo przesuwania zębów w szczęce), przez cały czas leczenia ortodontycznego.

Implant w szczęce nie powinien zostać odsłonięty, tzn. nie należy na niego zakładać healingu ( do czasu 2 tyg. od planowanego ściągnięcia aparatu ortodontycznego).

Na dwa tygodnie przed planowanym ściągnięciem aparatu ortodontycznego, można założyć pierścień gojący.

Pozdrawiam serdecznie

TB https://implantis.krakow.pl/