Czy zgłosić się do lekarza z tym skrzywieniem palców?

Dzień dobry Mam 23 lata i jestem kobieta. Zauważyłam że moje palce u dłoni przekrzywily się na jedną stronę, z czym palec wskazujący skręcił się w stawie znacznie na lewą stronę. Czy powinnam się zgłosić do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani od kiedy postępuje wykrzywianie palców oraz czy towarzyszą temu jakieś dolegliwości. Zazwyczaj wykrzywianie się palców jest spowodowane mikrouszkodzeniami kości wskutek długotrwałego wysiłku. Przeważnie powodem tego jest praca związana z nadwerężaniem stawów palców (np. szycie czy gra na gitarze). Jednak warto tu wspomnieć, że proces ten postępuje latami. Być może pomocne będą odpowiedzi naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-jakos-wyprostowac-krzywe-palce-u-rak oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skrzywione-male-palce-u-obu-rak.

W Pani przypadku trudno powiedzieć cokolwiek na temat przyczyny, niemniej jeżeli defekt ten niepokoi Panią albo powoduje nasilające się dolegliwości, to warto zwrócić się do internisty. Lekarz z przychodni POZ, jeśli uzna to za słuszne, skieruje Panią do ortopedy lub chirurga.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zdrowie-jak-na-dloni-czyli-co-wyglad-rak-mowi-o-twoim-zdrowiu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.