Co oznacza ta sucha skóra na palcu?

Kilka miesięcy temu palec jednej ręki zaczął robić się suchy - w miejscu blisko między palcami. Potem to samo pojawiło się na palcu drugiej ręki. Suchy obszar powoli przesuwa się na zewnętrzną część palców. Jest to swędzące, a czasami pojawiają się na tym małe krostki z przezroczystym płynem. Nie używam żelów antybakteryjnych zbyt często, staram się kremować dłonie regularnie, próbowałam różnych rodzajów kremów. Czy to może byś skutkiem jakiegoś niedoboru? Jak mogę się tego pozbyć?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przede wszystkim, opisane przez Panią zmiany powinien obejrzeć lekarz dermatolog. Przyczyny pani dolegliwości mogą być różne. Pękanie opuszków palców może być wynikiem nadwrażliwości na substancję chemiczną, dlatego warto obserwować skórę dłoni, co może ułatwić rozpoznanie alergenu kontaktowego. Tego typu dolegliwości nie należy lekceważyć, gdyż mogą również świadczyć o poważniejszych dolegliwościach dermatologicznych, tj. łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry, które należy do jednych z trudniejszych do wyleczenia chorób skóry.

Do czasu wizyty u dermatologa powinna Pani zadbać o odpowiednie zabezpieczenie i pielęgnację, nie tylko opuszków palców, ale przede wszystkim całych dłoni. O codziennej pielęgnacji i domowych sposobach na suche dłonie może Pani przeczytać na portalu abcZdrowie: https://uroda.abczdrowie.pl/sposoby-na-suche-dlonie

Pomocne mogą okazać się również odpowiedzi specjalistów abcZdrowie na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robic-z-tym-luszczeniem-skory-z-palcow

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sucha-skora-na-dloniach-a-stosowanie-plynu-antybakteryjnego-do-rak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.