Guzki tarczycy w biopsji tarczycy

Bardzo proszę o interpretację wyników. Z góry dziękuję. Wynik badania radiologicznego: Obraz serca i płuc prawidłowy. Szerokość światła tchawicy zachowana. Obraz cytologiczny: W rozmazie z guzka płata lewego na pograniczu z cieśnią, pośród mas gęstego koloidu, widoczne mierne płaty tyreocytów bez cech podejrzanych. W rozmazie z guzka dolnego bieguna lewego płata, pośród elementów morfotycznych krwi, widoczne tyreocyty różnej wielkości, położone w płatach i grupach oraz miejscami tworzące struktury drobnopęcherzykowe – bez cech podejrzanych. W tle makrofagi, niektóre zawierające hemosyderynę. Wskazania do obserwacji. Wynik badania USG tarczycy: Tarczyca dwupłatowa położona prawidłowo, niepowiększona o wym. prawego płata 35 x 14 x 13 mm, lewego płata 60 x 13 x 15mm (długość łącznie z guzkiem) oraz cieśni 3 mm. W dolnym biegunie płata prawego jest widoczna drobna hipoechogeniczna zmiana ok. 4 mm. Na przejściu lewego płata w cieśń jest widoczny lity guzek o niejednorodnej echogenicznośći o wym. 7 x 6 mm. W dolnego bieguna lewego płata wychodzi lity, normoechogeniczny guzek o wym. 30 x 13 mm. Poza tym echogeniczność miąższu tarczycy prawidłowa, jednorodna. Patalogicznie powiększonych węzłów chłonnych szyi nie znaleziono. TSH w normie.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik badania radiologicznego klatki piersiowej jest prawidłowy. Opisywane w badaniu ultrasonograficznym guzki tarczycy nie wykazują cech złośliwości, dlatego z punktu widzenia ich budowy, jak również braku aktywności hormonalnej (poziom TSH jest prawidłowy), wymagają jedynie obserwacji. Nie ma konieczności podejmowania leczenia. Powinna Pani pozostawać podstałą opieką endokrynologa i regularnie wykonywać zalecone przez niego badania kontrolne.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.