Jak poprawić zachowanie dziecka?

Dzień dobry mój problem polega na tym że od kiedy syn poszedł do pierwszej klasy jest dobrym uczniem ale nie możemy poradzić se z jego zachowaniem gdyż dokucza dziecią, przeszkadza i nie słucha nikogo na przerwach. Jak coś jest nie po jego myśli potrafi płakać, mam wrażenie jakby dzieci się na niego uparły co złego to syn, potrafią w ciągu 5 minutowej przerwy skarżyć się na niego nawet z 7 razy że im dokucza choć syn twierdzi iż był grzeczny. rozmawiam z nauczycielką nawet 4 razy w tyg. Wiem że od małego syn ma ciężki charakter jest go pełno ale nie rozumiem dlaczego nie umie się z nikim bawić nawet z rodzeństwem choć jest zdolnym uczniem, potrzebuje dużo ruchu a także zdarza że ogląda tv co bardzo mnie denerwuje gdyż potrafi siedzieć godzinami a jak się o coś go prosi to nie słyszy. problemy z jego zachowaniem w sumie były też w przedszkolu a ja nie potrafię i nie wiem jak mam mu pomóc. Czuje się coraz bardziej bezradna i jest mi przykro że nie potrafi se znaleźć kolegi w szkole. Są też tygodnie gdzie syn jest naprawdę grzeczny a koledzy z klasy i tak nie chcą się z nim bawić był taki czas nawet nauczycielka była zadowolona i go chwaliła trwało to ze 2 miesiące że był tak grzeczny ale czasami zmienia się w typowego diabełka.. i wtedy jest problem. Ciężko mi patrzeć że syn ciągle sam na korytarzach a w szatni ciągle słyszę jak się kłuci z innymi lub jak to Syn broi. Nie wiem co mama robić. Dodam jeszcze że syn jest bardzo emocjonalny to nawet stwierdziła nauczycielka po kilku napadach złości a, także po tym jak dziecko wybrała inne do odpowiedzi to on w płacz bo on chciał

Szanowna Pani,

wskazana jest konsultacja całej rodziny z psychologiem dziecięcym lub psychoterapeutą systemowym.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Droga Autorko,

rozumiem Twoje obawy. To naturalne, że problemy z którymi mierzy się Twoje dziecko są dla Ciebie trudne, a co za tym idzie, wzbudzają sporo emocji. Jesteś niezwykle odpowiedzialną mamą, szukając dla niego pomocy i wsparcia. Cenne jest to, że widzisz te rzeczy i jesteś świadoma indywidualnego problemu synka.

To co na ten moment przychodzi mi do głowy jako pomoc dla Was to kontakt z psychologiem dziecięcym. Bardzo ważne jest, aby specjalista którego wybierzecie zajmował się dziećmi. Jeśli będziecie szukać kogoś dla siebie, zwróćcie na to szczególną uwagę.

Takie spotkania pozwolą określić dokładnie z jakimi obszarami chłopiec ma trudności, a także będą wstępem do pracy z nim. Warto również porozmawiać z wychowawcą klasy oraz pedagogiem/psychologiem szkolnym, jeśli takowi są na miejscu. Im większa ilość informacji będzie dostępna tym lepiej.

To co dodatkowo przychodzi mi do głowy to pomyślenie o specjalnych zajęciach z Treningu Umiejętności Społecznych zwanych TUS. To doskonałe rozwiązanie, gdzie dzieci uczą się odpowiednich postaw poprzez zabawę i ćwiczenia grupowe. Całkiem możliwe, że będzie to pomocne dla synka w przyszłości i pozwoli mu na lepsze funkcjonowanie w klasie.

Życzę Wam wszystkiego co najlepsze!

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania lub chcesz porozmawiać, napisz na https://www.facebook.com/AnnaKasprzakPsycholog gdzie serdecznie Cię zapraszam.