Jak pomóc dziecku zaadaptować się w przedszkolu?

Problem z adaptacją w przedszkolu - 4 latek. Mój synek od września poszedł do przedszkola. Ma 4 latka. Niestety do dnia dzisiejszego nie potrafi się tam zaadoptować. O ile w domu przed wyjściem nie ma z nim większych problemów o tyle w przedszkolu jest bardzo źle. Synek dużo płacze na sali, nie chce bawić się z dziećmi, nie bierze udziału w żadnych zajęciach które organizuje wychowawczyni. Z tego co mi mówiono synek miewa czasem ataki histerii, głośno płacze i nie można go wtedy uspokoić. Twierdzi, że bardzo tęskni za domem i dlatego tak płacze. Synek jest jedynakiem, miewał spore problemy zdrowotne, przeszedł wiele operacji, sporo czasu spędził w szpitalach, do 3 roku życia był rehabilitowany gdyż miał opóźniony rozwój ruchowy oraz problemy z jedzeniem. Mimo to nie był jakoś mocno "uzależniony" ode mnie. Panie w przedszkolu rozkładają ręce, synek wielokrotnie mówił mi, że gdy płacze one podnoszą na niego głos, raz sama byłam tego świadkiem. Ostatnio zasugerowano mi w przedszkolu aby synka wypisać, bo już dawno powinien się przyzwyczaić do pobytu tu. Nie mam możliwości zmiany przedszkola, bo mieszkam w małej wiosce i to jedyne przedszkole w najbliższej okolicy. A też nie chce go wypisywać bo podejrzewam że za rok będzie to samo, a chce aby synek polubił przedszkole i oswoił się z sytuacją przed pójściem do zerówki. Jak mam pomoc swojemu dziecku, czy może powinnam udać się z nim do psychologa dziecięcego? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Witam, ma Pani bardzo dobry pomysł aby udać się z dzieckiem do psychologa dziecięcego. Ważna jest obserwacja dziecka i jego zachowania, wywiad z rodzicami, aby móc ocenić przyczynę trudności adaptacyjnych oraz ustalić metody radzenia sobie z nimi. Dziecko, jak Pani napisała, dużo doświadczyło w swoim życiu, miało trudności zdrowotne, sporo czasu spędzało z tego powodu poza domem. To doświadczenie mogło wpłynąć na jego zachowanie i postrzeganie. Z psychologiem dziecięcym będzie miała Pani możliwość ustalenia jakie rozwiązanie będzie najbardziej optymalne dla rozwoju Pani synka.

Pozdrawiam

Dorota Nowacka