Problem z suchą skórą na twarzy u 20-latka

Od jakiegoś czasu mam problem z suchą skórą głównie na twarzy. Po każdym myciu mam nieprzyjemnie uczucie naciągniętej skóry na czole. Opisze jak wygląda mój dzień: Wstaje rano i idę wziąć prysznic który trwa 15 minut. Myję dokładnie głowe jakimś szamponem a reszte ciała głównie wodą i co jakiś czas żelem pod prysznic. Wychodze i susze się ręcznikiem a następnie kończe suszyć włosy suszarką. Mija jakieś 5 minut od wyjścia z pod prysznica i zaczynam czuć naprężoną skóre na twarzy. To uczucie jest bardzo nieprzyjemnie gdy rozmawiam lub jem śniadanie więc przemywam twarz zimną wodą i troszkę to pomaga. Po jakiejś godzinie nie czuje już naciągnietej skóry lecz nadal jest szorstka i największym problemem jest to że się łuszczy (czasem tak, czasem nie). Łuszczenie także znika ale dopiero po 3, czasem 4 godzinach. Dodam jeszcze że pod koniec dnia mam tłustą skóre na czole (im bardziej szorstka była w dzień tym bardziej się tłuści). Co dziwne to w okoliach skroni skóre mam normalną a 1,5 cm w strone czoła już jest szorstka. Wczęśniej myślałem (wtedy sucha skóra robiła mi się wokół ust a na czole raczej nie) że to przez zbyt długie kąpiele i ograniczyłem parę rzeczy: -wode z gorącej zmieniłem na ciepłą -nie pocieram twarzy pod ciępłą wodą -prysznice są trochę krótsze Czasem próbuje używać takiego kremu żelowego na noc który bardzo dobrze nawilża ale po każdej kąpieli znów jest to samo. Wspomne jeszcze że podczas spania skóra mi się znacznie szybciej tłuści, przez co rano czuje się nieświeżo i te prysznice czasem trochę długo trwają (do 20 min). Jeśli chodzi o resztę ciała to nie ma problemu poza zewnętrzną stroną lewej dłoni a u prawej prawie w ogóle. Nie mam chorób skóry, nie używam do niej nic, nie biorę żadnych stałych leków, jedynie czasami tego kremo-żelu na noc który i tak za bardzo nie pomaga. Mam wrażenie jakbym każdym porannym prysznicem wypłukiwał z niej całe nawilżenie. Co może być przyczyną? brak jakichś witamin?

Dzień dobry.Prosze zgłosić się na konsultacje do lekarza dermatologa.Lekarz obejrzy zmiany, zbada skórę.Jesli będzie potrzeba zleci wykonanie odpowiednich badań i będzie mógł postawić diagnozę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

Dzień dobry, po pierwsze wizyta u kosmetologa, który dobierze delikatne płyny oczyszczające, ponieważ te które Pan używa są nie odpowiadnie. Konieczny będa kremy. Bez konsultacji i obejrzenia skóry nie jestem w stanie pomóc.
Pozdrawiam serdecznie

Zdecydowanie trzeba udać się do lekarza kosmetologa lub dermatologa, który zbada stan skóry. Przyczyną wysuszenia może być żel pod prysznic. Mogło wystąpić uczulenie na któryś ze składników. Zdecydowanie warto zastanowić się nad odpowiednim kremem, który trzeba stosować regularnie, ponieważ każde mycie twarzy uszkadza naszą barierę hydro-lipidową co doprowadza do przesuszenia skóry. Najlepiej, jeśli w składzie będzie miał on naturalne składniki, takie jak ekstrakty z lukrecji i ruszczyka, które bardzo dobrze nawilżają skórę twarzy. Prawdopodobnie żel lub mydło, które Pan używa, zawiera sztuczne substancje, które wysuszają skórą i wyniszczają ją. Warto również wykonać badanie na alergie, ale przede wszystkim trzeba umówić się na wizytę do dermatologa.

Dzień dobry, przyczyną może być również nadmierne zmywanie warstwy ochronnej skóry podczas kąpieli, przez co skóra "niechroniona" produkuje większą ilość sebum generującą świecenie się skóry. Podczas kąpieli proszę spróbować unikać kontaktu kosmetyku do włosów / ciała z twarzą. Skórę twarzy należy myć dedykowanymi dla niej kosmetykami. Bezpośrednio po kąpieli należy zabezpieczyć skórę substancjami zapobiegającymi odparowaniu wody z wnętrza skóry. Proszę obserwować czy nastąpiła poprawa. Jeżeli nie, proszę udać się na konsultację do dermatologa / kosmetologa. Pozdrawiam, Aleksandra Duczmal.