Zaciskanie rączek i spinanie mięśni podczas ekscytacji u 2-latka

Synek parę dni temu skończył dwa lata, zaobserwowalam u niego dziwne zachowanie. Odkad pamietam (ok.6 m ) zaciska obie rączki, pręży nóżki tak jakby spinał wszystkie mięśnie. Robi to zwłaszcza wtedy gdy coś chce np. gdy ubieram go do wyjścia i tak jakby nie mógł się doczekać, gdy dostanie nową zabawkę, na widok innych dzieci czy ogladając bajkę. Nigdy nie miał problemów z napięciem mięśniowym. Kiedyś to było sporadyczne zachowanie, teraz zdarza sie kilka razy dziennie. Synek jeszcze nie mówi.

Jeżeli te momenty są krótkotrwałe, i nie kojarzą się Pani z przeżywaniem przez synka silnie negatywnych doznań, to nie widzę powodu do niepokoju. Rozwój mowy może faktycznie złagodzić takie objawy, bo dziecko będzie umiało wyrazić swoje uczucia i potrzeby słownie, zamiast "mową ciała".
Gdyby jednak miała Pani wrażenie, że to napięcie jest dużym dyskomfortem dla synka, proszę skonsultować się z psychologiem dziecięcym.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

To, że dziecko jeszcze nie mówi wiele tłumaczy.Dziecko wypracowało sobie drogę komunikacji z otoczeniem, czyli zmianę napięcia mięśniowego w chwilach ekscytujących go, czy przeciwnie dezaktywujących.Proszę więcej rozmawiać o uczuciach, które pojawiają się u dziecka i u Państwa.Dobrze gdyby Państwo skonsultowali dziecka u neurologa.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Dziecko w czasie podekscytowania może tak reagować. Może to też też problem z napięciem mięśniowym i warto byłoby skonsultować się z neurologiem.
Niepokojący jest brak mowy i tu koniecznie wizyta u logopedy!
Pozdrawiam AM