Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Małgorzata Jezierska

Ogórek - wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

Avatar placeholder
12.04.2021 09:39
Ogórek - wartości odżywcze i właściwości zdrowotne
Ogórek - wartości odżywcze i właściwości zdrowotne (Shutterstock)

Ogórek cenimy przede wszystkim za orzeźwiający, delikatny smak. Ogórki są popularnym dodatkiem do sałatek lub kanapek, chociaż mało kto pamięta, że warzywa te "kradną" witaminę C z innych produktów, utleniając ten składnik. Nie warto więc łączyć ich z pomidorami czy papryką (chyba, że wytworzymy między nimi "barierę", np. zrobimy surówkę ze śmietaną, jogurtem, olejem). Ogórki mają jednak wiele innych zalet. Przekonajmy się, dlaczego ogórki należy jeść częściej.

spis treści

1. Wartości odżywcze ogórka

Ogórek składa się w 98 proc. z wody. Spożywanie ogórków to świetny sposób nawadniania dla osób mających problemy z regularnym spożywaniem płynów. Ogórki nie są jednak witaminowymi rekordzistami - owszem zawierają witaminy A, K i witaminy z grupy B(B1, B3 i B6), ale w niezbyt dużych ilościach. Siła ogórków tkwi w innych składnikach - błonniku, mikro- i makroelementach czy antynowotworowych kukurbitacynach.

2. Właściwości ogórka

Ogórki zawierają błonnik pokarmowy. Składnik ten nie tylko reguluje pracę układu pokarmowego, ale również szybko zapewnia uczucie sytości. Poza tym ogórki mają niewiele kalorii (14 kcal/100 g) i w ramach przekąski można chrupać je do woli.

Zobacz film: "Dlaczego warto jeść ogórki?"
Dlaczego warto pić wodę ogórkową?
Dlaczego warto pić wodę ogórkową? [8 zdjęć]

Wodę ogórkową warto pić nie tylko przez wzgląd na jej działanie orzeźwiające. Napój ten przynosi ulgę

zobacz galerię

Ogórki działają też lekko moczopędnie, usuwają nadmiar toksyn i odkwaszają organizm. Regularne spożywanie ogórków pomaga zniwelować problemy trawienne - zgagę i zaparcia.

Pamiętajmy tylko, że większość cennych składników zawiera skórka ogórka, a nie miąższ. Jednak trzeba na nią uważać - dla niektórych osób może okazać się zbyt ciężkostrawna.

W ogórkach zawarte są sterole roślinne, które dobrze znane są z korzystnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy, ponieważ obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Dzięki zawartości błonnika, potasu i magnezu, mają również wpływ na regulację ciśnienia krwi. Ze względu na niski indeks glikemiczny (15) ogórki bez ograniczeń mogą jeść diabetycy.

3. Ogórek a ochrona przed nowotworami

Bronią w walce z nowotworami są kukurbitacyny - związki odpowiedzialne za gorzkawy smak ogórków. Naukowcy odkryli, że mogą one chronić przed rozwojem raka trzustki. Ważny jest szczególnie jeden z nich - kukurbitacyn B (CuB), który hamuje również wzrost komórek odpowiedzialnych za rozwój raka prostaty. Za antynowotworowe działanie ogórków odpowiedzialne są także trzy rodzaje lignanów (lariciresinol, secoisolariciresinol i pinoresinol).

4. Ogórek na cerę

Codziennie powinniśmy wypijać ok. dwóch litrów płynów. Nie muszą pochodzić one tylko z wody lub soków, część mogą stanowić np. warzywa. Ogórek świetnie się tu sprawdzi - jest bardzo orzeźwiający i 95 proc. składa się z wody. Taki zastrzyk płynów doskonale wpłynie też na stan skóry - nie tylko ją nawilży, ale dostarczy też ważnych składników - potasu, magnezu i krzemu, które odświeżają, oczyszczają i lekko ściągają cerę.

Zobacz także:

Wystarczy kilka razy w tygodniu kłaść na twarz plasterki ogórka lub przemywać ją świeżo wyciśniętym sokiem. Witamina K zawarta w ogórku delikatnie rozjaśnia cerę, a witamina C walczy z wolnymi rodnikami i opóźnia procesy starzenia się. Z kolei położenie na kilka minut plasterków ogórka na powieki to jeden ze skutecznych sposobów redukujących worki i cienie pod oczami.

5. Jak wzmocnić włosy, paznokcie i stawy?

Ogórki zawierają krzem - pierwiastek, którego ilość w organizmie spada wraz z wiekiem. Zależy od niego budowa skóry, włosów i paznokci. Wzmocnienie ich struktury i poprawa elastyczności możliwe są dzięki kolagenowi i elastynie, które produkowane są właśnie dzięki m.in. krzemowi zawartemu w ogórku. Wpływa on również na produkcję keratyny, która zapobiega wypadaniu włosów, przyspiesza ich wzrost i wzmacnia paznokcie.

Ten składnik zawarty w ogórku jest także niezbędny do produkcji chrząstki stawowej, która zapobiega dokuczliwym bólom stawów, utrzymuje odpowiedni poziom wody w maziówce stawowej i umożliwia właściwy rozkład obciążeń aparatu ruchu.

Zobacz także:

6. Ogórek na świeży oddech

Chlorofil, któremu ogórek zawdzięcza swój kolor, łączy się z częścią toksyn, a te szybciej są wydalane z organizmu. W związku z tym ogórki są polecane m.in. osobom zmagającym się z nieświeżym oddechem i przykrym zapachem pocenia się. Są to bowiem objawy zbyt dużej ilości szkodliwych substancji w organizmie.

7. Ile kalorii ma surowy ogórek ze skórką?

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 52 g (1/2 szklanki, plasterki)
Wartość energetyczna 15,00 kcal 7,80 kcal
Białko 0,65 g 0,34 g
Węglowodany 3,63 g 1,89 g
Cukier 1,67 g 0,87 g
Błonnik 0,50 g 0,26 g
Tłuszcz 0,11 g 0,06 g
Tłuszcze nasycone 0,04 g 0,02 g
Tłuszcze jednonienasycone 0,01 g 0,00 g
Tłuszcze wielonienasycone 0,03 g 0,02 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 2,80 mg 1,46 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze