Co robić po stłuczeniu termometru rtęciowego?

Dzień dobry. Rozbiłam termometr rteciowym. Wydaje sie ze cala rtec nie wylala sie z termometra (pasek jest caly srebrny). Niestety posprzątałam odkurzaczem bezworkowym. Dopiero po fakcie doczytałam że nie powinno się używać odkurzacza. Jestem w ciąży i na pokładzie jest 2,5 letni synek. Pomieszczenie wietrzyłam. Odkurzacz wyniosłam poza mieszkanie. Podłoga umyta mydłem A następnego dnia nadmangnianem potasu. Czy odkurzacz powinnam całkowicie wyrzucić? Czy cos jeszcze powinnam zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

to prawda, że nie należy używać odkurzacza po rozbiciu termometru rtęciowego. Kuleczki rtęci, które Pani odkurzyła, mogą bowiem pozostawać w urządzeniu oraz wydzielać szkodliwe opary, które zatrują powietrze w domu. Najbezpieczniej więc całkowicie pozbyć się takiego sprzętu, aby mieć pewność, że nic Państwu nie grozi.

Po pozbyciu się rozlanej rtęci trzeba dobrze przewietrzyć pomieszczenie. Może Pani również poinformować o tym fakcie lekarza prowadzącego ciążę. Rtęć jest bowiem bardzo niebezpieczna dla kobiet ciężarnych.

Podobne pytania znajdzie Pani pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-po-rozbiciu-termometru,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-opary-rteci-sa-grozne-dla-plodu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-kontakt-ciezarnej-z-rtecia-jest-niebezpieczny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.