Czy jego usunięcie będzie możliwe?

Witam! Mam na twarzy pod okiem gruczołak łojowo potowy (tak stwierdził dermatolog) moje pytanie jest następujące. Czy da się go usunąć? I jak? Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

gruczolaki potowe nazywane również gruczolakami łojowymi lub syringoma (z łac.) to łagodne zmiany skórne, które najczęściej zlokalizowane są w okolicy oczu oraz górnej szczęki twarzy.

Przyczyną ich powstania jest nadaktywność gruczołów potowych, dlatego zazwyczaj występują w okresie dojrzewania. Zdarza się jednak, że występują również u dzieci lub w wieku dojrzałym. W większości przypadków są one nieszkodliwe i nie dają żadnych objawów.

Jak najbardziej zmiany te można usunąć. W pierwszej kolejności można zastosować leczenie farmakologiczne obejmujące leki doustne oraz miejscowe. Jeśli one nie pomogą, to dobre efekty daje laser CO2 oraz peelingi medyczne. Czasem konieczne jest leczenie chirurgiczne. O możliwe metody leczenia proszę dopytać dermatologa.

Pytania z podobnego zakresu znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/interpretacja-histopatologii-czy-to-moze-byc-przerzut,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/gronkowiec-zlocisty-po-zabiegu-wyciecia-gruczolaka-potowego-skory,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-zaczopowany-gruczol-lojowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.