Czy jest w grupie ryzyka zachorowania na raka płuc?

Czy jestem w grupie Ryzyk zachorowania na raka płuc. Moja Babcia że strony mamy zmarła na raka płuc i na eaka płuc zmarł jej syn brat mojej mamy. Czy to zwiększa ryzyko choroby

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jedynie w około 5-10% przypadków zachorowań na nowotwór jest stwierdzane, że przyczyną jest dziedzicznie uwarunkowana predyspozycja. Wtedy rozwój nowotworu jest zależny przede wszystkim od nieprawidłowej informacji, która zapisana jest w kodzie genetycznym, przekazywanej z pokolenia na pokolenie przez zmutowany gen. Aczkolwiek zwykle sama predyspozycja nie wystarczy, aby wystąpiło zachorowanie na raka. Przyjmuje się, że dwie rzeczy, czyli uwarunkowania dziedziczne i czynniki środowiskowe, mają wpływ na rozwój nowotworu. Do czynników środowiskowych należą np. nieprawidłowe żywienie i zanieczyszczenie żywności/niewłaściwa dieta, mała aktywność fizyczna, palenie tytoniu itp.. Jeżeli żyje Pani w podobnych czynnikach środowiskowych, które de facto są czynnikami ryzyka, to może to sprzyjać rozwojowi tej samej choroby, która wystąpiła u krewnych. Jeżeli Pani te czynniki wyeliminowała, to ryzyko się zmniejsza. Życzymy zdrowia i zachęcamy do prowadzenia zdrowego stylu życia. W poniższych artykułach znajdzie Pani dodatkowe informacje na interesujący Panią temat.

https://portal.abczdrowie.pl/rak-pluc

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/genetyczne-uwarunkowania-raka-pluc

https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-powodowac-raka-pluc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.