Czy leki antydepresyjne wpływają na koncentrację?

Dzień dobry. Od jakiegoś czasu rozważam udanie się do psychiatry, gdyż podejrzewam u siebie jakąś formę zaburzeń nerwicowo-depresyjnych.

Jednym z głównych i najbardziej niepokojących mnie objawów jest kompletny brak koncentracji i kłopoty z zapamiętywaniem, co dla mnie, studenta trudnego kierunku, jest ogromnym problemem. Wyjście na prostą na tyle, żeby móc znowu bez problemu się uczyć, jest dla mnie jedną z głównych motywacji do walki z chorobą. Jednakże słyszałem, iż antydepresanty i leki przeciwnerwicowe często powodują właśnie obniżenie koncentracji i kłopoty z pamięcią.

Czy istnieją leki, których stosowanie nie spowoduje takich skutków ubocznych? Obawiam się, że dalsze pogłębienie problemów z koncentracją i pamiecią może spowodować, że kompletnie zawalę studia.

ponad rok temu

Witam!

Brak koncentracji oraz problemy z zapamiętywaniem mogą towarzyszyć zaburzeniom nerwicowo-depresyjnym, jednak może być to też zwyczajne przemęczenie. Nie wspomina Pan o żadnych innych dolegliwościach, które mogłyby wskazywać na zaburzenia psychiczne, dlatego też zastanowiłabym się nad koniecznością wizyty u lekarza psychiatry.

Jeśli natomiast, oprócz przytoczonych objawów, występują również inne, o których Pan nie wspomina, to wówczas wskazana byłaby konsultacja psychiatryczna. Podczas takiej wizyty może Pan opowiedzieć o swoich obawach dotyczących skutków zażywania lekarstw i wspólnie z lekarzem ustalić terapię farmakologiczną.

Na podstawie listu proponowałabym raczej skorzystać z technik relaksacyjnych, a także z wizyty u psychologa. Być może roztargnienie jest wynikiem jakichś wewnętrznych, nieuświadomionych konfliktów, którym warto byłoby przyjrzeć się podczas wizyt u psychologa.

Pozdrawiam