Czy po wielkości pęcherzyka można ocenić wiek ciąży?

Dzień dobry,
teoretycznie w dniu badania USG byłam dokładnie w 6 tyg. ciąży. Pęcherzyk ciążowy miał długość 14,1 mm a szerokość 8,4 mm (był taki spłaszczony). Widać było tzw. pęcherzyk żółtkowy(?), o wymiarach 3,4 mm. Brak zarodka.

Czy po tych wymiarach można stwierdzić wiek ciąży, tzn. czy rzeczywiście jest to dokładnie 6 tydzień?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Ocena wieku ciąży na podstawie wielkości pęcherzyka ciążowego lub zarodka jest dokładną metodą, o ile ciąża rozwija się prawidłowo. Jest to metoda o tyle dokładniejsza od szacowania na podstawie daty ostatniej miesiączki, że niewrażliwa na ewentualne przesunięcia owulacji w czasie, dlatego wskazana u kobiet, u których występują nieregularne cykle.
Pęcherzyk długości 14 mm wskazuje na sam początek szóstego tygodnia. Od tego momentu, przez kilka/kilkanaście następnych dni, zarodek powinien rosnąć w tempie 1 mm dziennie i wkrótce się uwidocznić na obrazie USG.

Pozdrawiam serdecznie!