Czy takie wstrząsy i energiczne bujanie mogły mu zaszkodzić?

Dzień dobry, Jestem mamą 2-miesięcznego chłopca i niedawno przeczytałam o syndromie dziecka potrząsanego (SBS). Jest to nasze pierwsze, wyczekane dziecko i nigdy nim nie potrząsałam. Mieszkamy na nowym osiedlu domków jednorodzinnych, gdzie drogi są aktualnie utwardzone tylko żwirem - czy spacerując z młodym, wożąc go w wózku po tych nierównościach możemy mu zaszkodzić? Jeden raz, na samym początku, gdy uczyliśmy się jeździć wózkiem (mamy wózek przystosowany do terenów bardziej wiejskich z dobrą amortyzacją), synkiem dosyć mocno trzęsło w gondoli, trochę podskakiwała mu główka oraz bujało go na boczki. Zakupiłam mu już poduszkę - motylka, z płaskim środkiem pod główkę oraz boczkami wypełnionymi lekkim materiałem, aby amortyzować jeszcze bardziej te wstrząsy. Ostatnio była też u nas w odwiedzinach kuzynka i energicznie go zaczęła kołysać, natomiast po zwróceniu mojej uwagi przestała. Czy takie wstrząsy w wózku i energiczne bujanie mogły mu zaszkodzić? Bardzo się martwię i proszę o pomoc.
KOBIETA, 31 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

bez obaw, jednorazowe incydenty z pewnością nie doprowadzą do tak groźnych konsekwencji zdrowotnych. Syndrom dziecka potrząsanego może być wynikiem przemocy domowej czy silnego potrząsania lub kołysania.

Jazda po nierównościach czasem się zdarza i ciężko jest całkowicie jej uniknąć. Ponadto wspomina Pani o wózku z bardzo dobrą amortyzacją, więc naszym zdaniem nie ma powodów do obaw.

Temat ten został poruszony w naszym artykule, który znajduje się pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-dziecka-potrzasanego.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-gwaltowne-ruchy-wozkiem-mogly-spowodowac-zespol-dziecka-potrzasanego,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-kolyszac-dziecko-mozna-zrobic-mu-krzywde.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.