Czy tożsamość płciowa się zmienia?

Witam mam 20 lat biologicznie jestem dziewczyną. Od 16 roku życia zastanawiałam się z jaka plcia sie identyfikuje nie mogłam tego stwierdzić, myślałam o tym codziennie i bez przerwy niby wydawało miesięcy ze czuje się "męsko" ale nie potrafiłam stwierdzić czy jestem dziewczyną czy chlopakiem a może to czucie się męsko to byli to ale ja to wypieralam, nie wiem. Zastanawiałam się nad tym do początku tego roku ( 20 lat). Na początku tego roku po prostu zaczęłam czuc sie kobieta i ten stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego, wiem ze jestem dziewczyną, wiem ze czuje się dziewczyna. ( wcześniej nie umiałam w 100% powiedzieć kim jestem ) i tu moje pytanie co się ze mną stało, przecież tozsamosc plciowa się nie zmienia. Czy mogla nastąpić zmiana w tym aspekcie ?

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam,
tożsamość płciowa kształtuje się od najwcześniejszych chwil naszego życia. Jest odczuwana przez człowieka psychicznie, komunikowana na zewnątrz. Czas dojrzewania płciowego i wiążące się z tym zmiany hormonalne, emocjonalne, fizyczne skłaniają do wielu refleksji, myśli oraz odczuć, a także dużej liczby pytań do samego siebie właśnie o swoją tożsamość, o to kim jestem... To zupełnie naturalny proces, który nie powinien budzić niepokoju (chociaż tym niepokojem i tak jest wypełniony). Myślę, że warto rozważyć spotkanie z psychoterapeutą seksuologiem w celu podzielenia się wszelkimi obawami w tym obszarze.
Pozdrawiam