Jakie skutki może mieć toksoplazmoza?

Witam. Jestem w 11. tygodniu ciąży. Właśnie dostałam wyniki badania na toksoplazmozę. Bardzo prosze o pomoc, ponieważ strasznie sie zamartwiam. Oto wyniki badań: IgM 0.86 >=0.65 dodatni IgG 481.5 IU/ml > 3.0 dodatni Tokso-awidność IgG 52% graniczna 40-6-, wysoka >60 Wizytę u lekarza chorób zakaźnych mam dopiero w przyszłym tygodniu i strasznie się martwię. Jakie skutki może mieć toksoplazmoza? Czy można zaachorować na nią dwa razy? Serdecznie proszę o pomoc. Pozdrawiam, wiolasss
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wyniki oznaczenia stężeń przeciwciał oraz ich awidności rzeczywiście mogą wskazywać na pierwotną infekcję, do której doszło w czasie trwania ciąży. Przeciwciała w klasie IgM (które traktowane są jako wyznacznik świeżej infekcji) mogą utrzymywać się we krwi jeszcze przez wiele miesięcy od zarażenia - dodatni ich wynik nie jest więc równoznaczny z aktywnym zarażeniem. Co do awidności przeciwciał: idealny byłby w Pani przypadku wynik wysoki, który wykluczyłby z dużym prawdopodobieństwem świeże zarażenie. Graniczny wynik nie świadczy o świeżej infekcji - sugeruje jedynie jej możliwość (niska awidność przeciwciał, podobnie jak dodatni wynik IgM mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy).

Dalej: nawet jeśli jest Pani w trakcie świeżej infekcji toksoplazmozą, nie oznacza to, że zarażony jest także płód. Uważa się, że jeśli ciężarna została zarażona toksoplazmozą bezpośrednio przed zajściem w ciążę lub w I trymestrze, to ryzyko przeniesienia infekcji na płód wynosi jedynie 10%.

Lekarz chorób zakaźnych najprawdopodobniej zaleci Pani profilaktykę antybiotykową w celu ochrony płodu oraz kontrolę mian przeciwciał przeciwko toksoplazmozie. Konieczne będzie także badanie noworodka po urodzeniu. Nie ma sensu zamartwiać się na zapas, gdyż z pewnością nie wpłynie to dobrze ani na Panią ani na rozwijający się płód.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.