Nadczynność tarczycy a migotanie przedsionków

Dzień dobry. Moja mama choruje na nadczynność tarczycy, ponad pół roku temu okazało się, że w skutek nadczynności ma migotanie przedsionków. Endokrynolog wysyła na operację. Proszę mi powiedzieć czy przy migotaniu operacja niesie za sobą jakieś większe zagrożenia ? I czy po operacji ataki ustaną ? Aktualne wyniki badań: Troponina T hs 5,9 TSH 0,042 fT4 9,61 Przyjmuję: Warfin, Thyrosan 50 mg, Piramil 10 mg, Rytmonorm 150, Betaloc ZOK 50. Mama ma 53 lata.

Witam Panią,

Obecnie ww leczeniu nadczynności zaleca się stosowanie tiamazolu. Propylotiouracyl (Thyrosan) ze względu na opisywane przypadki uszkodzenia wątroby praktycznie nie jest stosowany - z wyjątkiem I trymestru ciąży u kobiet z nadczynnością tarczycy (mniej działań niepożądanych dla płodu niż w przypadku tiamazolu, ew. stosuje się go w przypadku nietolerancji tiamazolu. Warto rozważyć zasadnośc stosowania Thyrosanu i ew. zamienić go na tiamazol - np. Thyrozol lub Metizol. Przy współwystępującym migotaniu przedsionków istniej e nieco większe ryzyko wystąpienia komplikacji podczas zabiegu, aczkolwiek nie są ona znowu aż tak "wielkie". Przed zabiegiem anestezjolog wypowie się na temat bezpieczeństwa zabiegu, a w przypadku zbyt dużego ryzyka wyda dodatkowe zalecenia i zaleci przełożenie zabiegu, ale niech Pani przyjmie wariant optymistyczny - wszystko będzie dobrze i zabieg skończy się pomyślnie dla mamy.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz