Podejrzenie autyzmu u 3,5-letniego dziecka

Moja 3 i pol letnia coreczka bardzo czesto wpada w zlosc. Uwielbia rutyne i jak cos robimy inaczej to jest zlosc i krzyk. Bardzo lubi ukladac wszystko w jednej linii. Juz od roku potrafi 30 kredek ulozyc kolorami i rowniutko w idealnej kolejnosci. Ostatnio zauwazylam ze troszke inaczej chodzi, nie potrafi podskakiwac jak inne dzieci, biega sztywno. Ma idealna mowe, bardzo duzo mowi ale jak czytam o innych objawach to podejrzem autyzm. Od kilku dni chodzi do przedszkola i ma problem aby bawic sie

Witam, powinna Pani zgłosić sie do Poradni Psychologiczno Pedagogicznej do której należy przedszkole, tam zrobią badania psychologiczne i ewentualnie pokierują Pania dalej.

Witam!
Autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, które dotyczy trzech sfer: mowy, kontaktów społecznych oraz sztywności zachowania.
Pisze Pani, że córeczka mówi doskonale. Ważne jest jednak czy to mówienie służy komunikacji. Innymi słowy, czy mówiąc do Pani oraz innych członków rodziny córeczka chce nawiązać kontakt, przekazać jakąś myśl, uzyskać odpowiedź na pytanie, itp. Czy kontaktując się z Panią\ z Państwem nawiązuje kontakt wzrokowy?
Zamiłowanie do rutyny, układanie kredek wg. koloru i wielkości może świadczyć o sztywności zachowania.
Problemy z zabawą, o których Pani pisze, mogą mieć związek z zaburzeniem rozwojowym, ale w przypadku 3,5 latka, który od niedawna jest w przedszkolu mogą także świadczyć o trudnościach adaptacyjnych.
Obraz dziecka, który Pani przedstawiła nie jest więc jednoznaczny.
Dlatego najlepiej byłoby się skontaktować z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, najbliższą Pani miejscu zamieszkania. Tam powinna Pani uzyskać dokładne informacje na temat placówek diagnozujących dzieci z zaburzeniami rozwojowymi.
Wspomina Pani, że córeczka nieco inaczej chodzi, nie potrafi skakać. To może być objaw zaburzeń integracji sensorycznej, wynikającej z nieprawidłowego funkcjonowania systemów zmysłowych.
Takie zaburzenia często towarzyszą autyzmowi. Ale szczegółowe informacje na ten temat można zebrać jedynie na podstawie dokładnego wywiadu z rodzicami i uważnej obserwacji dziecka.
Proszę poszukać pomocy specjalistycznej na swoim terenie. Diagnoza i jak najwcześniej wdrażana terapia przynoszą naprawdę dobre efekty.
Proszę także pamiętać, że symptomy, o których Pani pisze charakteryzują nie tylko autyzm, ale także jego lżejsze postacie – zaburzenia ze spektrum.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Opisywane przez Panią objawy należą do klasycznie występujących u osób autystycznych /być może tylko z zespołem Aspergera/. Wskazane jest, by Państwo złożyli podanie do najbliższej placówki badającej w kierunku sugerowanych dysfunkcji i rozpoczęli uczęszczać na terapię z dzieckiem /integracja sensoryczna i terapia poznawczo-behawioralna lub behawioralna/.
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Ponieważ trudno coś tak na sto procent wyrokować, a pewne cechy mogą wskazywać na autystyczne (chociaż wcale nie musi to o tym świadczyć) warto byłoby skonsultować się z psychologiem dziecięcym i terapeutą integracji sensorycznej.
Pozdrawiam AM